Podziękowania, nominacje na wyższe stopnie dla ponad 150 policjantów oraz medale od Prezydenta RP i Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymali policjanci z bielskiego garnizonu, którzy w lipcu świętowali 96. rocznicę powstania Policji.
? Statystyki mówią, że bielscy policjanci należą do najlepszych w województwie śląskim ? mówi I wicewojewoda śląski Mirosław Szemla. Podczas uroczystości w Bielskim Centrum Kultury wręczył sześć medali od Prezydenta RP oraz Ministra Spraw Wewnętrznych. ? Warto zwrócić uwagę na ostatnią akcję z dopalaczami, która udowodniła wartość tych służb ? dodaje wicewojewoda.
Gdy okazało się, że na rynek dopalaczy został wypuszczony środek, zawierający substancję niedozwoloną i powodującą silne, masowe zatrucia, policja w jeden dzień ujęła handlarzy i doprowadziła do wycofania towaru z obrotu. Jednocześnie przygotowała obszerną dokumentację, potrzebną dla prokuratury. ? W tej sprawie zadziałali błyskawicznie i bardzo sprawnie. Gdyby nie to, zatruć byłoby znacznie więcej. To oznacza, że policja ma pod obserwacją działający na granicy prawa rynek substancji psychoaktywnych ? dodaje Szemla.
Wicewojewoda podkreśla, że akcja z dopalaczami była wzorcowa i w pełni ujawniona opinii publicznej. ? Trzeba jednak pamiętać, że policja działa na wielu kierunkach. Wiem o dochodzeniach, które wymagają wielomiesięcznej pracy i żmudnego zbierania materiału dowodowego. Z tej pracy nasza policja też się świetnie wywiązuje. Co najważniejsze, wzrasta poczucie bezpieczeństwa nas wszystkich, zwykłych obywateli. Dlatego dziękując policjantom, warto pomyśleć też o stałym poprawianiu warunków ich pracy ? dodaje wicewojewoda Szemla.
Podczas uroczystości 14 funkcjonariuszy odznaczonych zostało medalami ?Za długoletnią służbę? oraz odznakami ?Zasłużony policjant?. Swoje nagrody przyznali też samorządowcy, wójtowie i burmistrzowie Podbeskidzia. Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult i starosta bielski Andrzej Płonka otrzymali z kolei wyróżnienie ?Zasłużony dla Policji?. (Łu)