Rozpoczęli w Porąbce, następnie rywalizowali w Kozach i Rybarzowicach, by ostatnie potyczki rozegrać w siedzibie Bielskiego Starostwa Powiatowego. Młodzi uczestnicy Powiatowej Ligi Szachowej do samego końca dbali o emocjonujący przebieg zawodów.
Wzorem lat ubiegłych również na finiszu roku 2015 odbyła się Powiatowa Liga Szachowa, której patronuje starosta bielski Andrzej Płonka. Przeprowadzono cztery odsłony rywalizacji. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem, łącznie wystartowało około 100 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z poszczególnych gmin powiatu bielskiego. Ale nie tylko frekwencja dopisała, wielu uczestników zademonstrowało wysoki poziom szachowych umiejętności.
Wśród gimnazjalistów turnieje rozegrane w sali Domu Kultury w Kozach i Starostwie wygrał Maciej Caban z Gimnazjum w Zabrzegu, co zapewniło młodemu szachiście końcowe zwycięstwo. Dzielnie stawiali mu czoła natomiast kolejni w klasyfikacji – Mikołaj Budny (Gimnazjum nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach) i Szymon Mikulski (Gimnazjum w Kozach), triumfatorzy zmagań odpowiednio w Rybarzowicach i Domu Kultury w Porąbce.
W młodszym gronie szachowym równych sobie podczas wszystkich ligowych dni nie miał Paweł Distel ze Szkoły Podstawowej w Zabrzegu. Na podium ze znaczną przewagą wyprzedził dwie utalentowane szachistki – Julię Wojtas (SP nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach) oraz Dagmarę Baran (SP w Zabrzegu).
Wspomnianym młodym adeptom szachów nagrody wręczono po ostatnich zawodach, odbyło się także uroczyste podsumowanie Powiatowej Ligi Szachowej i dodatkowy turniej mistrzów o specjalną nagrodę starosty bielskiego, który z uznaniem odniósł się do pojedynków obejrzanych w sali sesyjnej. – Powiatowa Liga Szachowa, którą zainicjowaliśmy przed kilkoma laty, okazuje się ważnym wydarzeniem w sportowym kalendarzu naszego powiatu. Młode osoby w ten sposób rozwijają się wszechstronnie i nie ma żadnych wątpliwości, że czas przy szachach spędzają łącząc przyjemne z pożytecznym – stwierdził starosta Andrzej Płonka. (MAN)