Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który stał się zwieńczeniem polskiej drogi do wolności, to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, Europy i Świata.
W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę tego wydarzenia. W połowie stycznia w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji koncertu na 40-lecie powstania „S”. Dokument ten podpisali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, prezes TVP Jacek Kurski oraz przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.
– W sobotę 29 sierpnia na Stadionie Narodowym odbędzie się wielkie przedstawienie, wielki koncert. Chcemy być w tym dniu razem, rozpoczniemy przemarsz na placu Piłsudskiego, będziemy wspólnie z rodzinami, by pokazać te prawdziwe wartości, o które walczyli robotnicy. Bardzo się cieszę, że to wielkie wydarzenie, o którym chcemy mówić nie tylko w naszym kraju, ale chcemy to przekazać całemu światu, bo doskonale o tym wiemy, że to nie aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, nie Mur Berliński, ale tutaj w Polsce rozpoczął się demontaż komunizmu. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z rządem, wspólnie z Telewizją Publiczną, która ma misję do zrealizowania, możemy w tym dniu wspólnie przeżywać to wydarzenie – powiedział przewodniczący Piotr Duda po podpisaniu listu intencyjnego.
Podbeskidzka „Solidarność” podjęła już decyzję o pomocy w organizacji wyjazdu członków i sympatyków naszego związku na urodzinowy koncert do Warszawy. Choć jest jeszcze sporo czasu, to już dziś warto się tym zainteresować i przede wszystkim zarezerwować sobie czas w ostatnią sobotę sierpnia. – Osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu proszone są o kontakt z przewodniczącymi organizacji związkowych w swoich zakładach pracy lub bezpośrednio z Zarządem Regionu – informuje szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz.

(NSZZ)