Zarówno w przychodniach, jak i na oddziałach bielskiego Szpitala Pediatrycznego w minionym roku leczyło się więcej pacjentów. Przeprowadzona w 2015 r. modernizacja bloku operacyjnego pozwoliła na zwiększenie liczba wykonywanych zabiegów, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania na operację.
W 2015 r. w szpitalnych poradniach przyjęto ponad 37 tys. pacjentów – o ponad pół tysiąca więcej, niż rok wcześniej – a na oddziałach blisko 6,5 tys. (więcej o ponad 200 dzieci). Najbardziej oblegany był Oddział Pediatryczny (2,6 tys. pacjentów), zaś wśród przychodni – Poradnia Chirurgiczna (12 640). Mniej w 2015 r. przyjęło za to ambulatorium Izby Przyjęć – ponad 20 tys., a więc blisko 300 osób mniej niż rok wcześniej.
Pacjentów przyjęto więcej w dużej mierze dzięki modernizacji bloku operacyjnego – nie tylko remontowi i przebudowie, ale i wyposażeniu w nowoczesny sprzęt. Po zakończonej w marcu ub.roku wartej 2,6 mln zł inwestycji można było podnieść ilość planowych zabiegów do sześciu, siedmiu dziennie. – W efekcie skrócona została kolejka pacjentów oczekujących na zabieg operacyjny z trzech miesięcy do około półtora miesiąca – mówi Jacek Wiśniewski, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej, wyjaśnia, że trudno przewidywać, ilu pacjentów przyjmie w tym roku ambulatorium Izby Przyjęć. To dlatego, że znaczną grupę stanowią dzieci i młodzież, kontuzjowane w wyniku uprawiania sportu, czy zabaw na świeżym powietrzu. – Natomiast w przypadku szpitalnych oddziałów możliwy będzie kolejny wzrost, bo przypominam, że w ubiegłym roku remontowaliśmy Oddział Niemowlęcy oraz kończyliśmy modernizację bloku operacyjnego, co siłą rzeczy ograniczyło liczbę przyjętych pacjentów – mówi dyrektor Odrzywołek. Jego zdaniem także w poradniach może pojawić się nieco więcej dzieci i młodzieży, niż w roku 2015. Dyrektor zapowiada też, że szpital będzie się rozwijać z jednej strony podnosząc jakość świadczeń, z drugiej poprzez poszerzenie oferty o nowe usługi medyczne. (SP)