Przed nami Wielki Tydzień, a potem Wielkanoc. Nic więc dziwnego, że w ten weekend wielu organizatorów kultury wprowadza w świąteczny nastrój.

 

W świątecznym klimacie


Sobota 28 marca o godz. 15
V Ekumeniczne Spotkanie z Pieśnią Wielkopostną ?Adoramus Te Christe 2015? w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. Wystąpi kilkanaście chórów, które zaprezentują muzykę tematycznie związaną z okresem wielkiego postu. Spotkaniom od strony organizacyjnej i artystycznej patronują Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Bielsku-Białej, Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, patronat honorowy objęli miejscowi biskupi, rzymskokatolicki Roman Pindel oraz ewangelicki Paweł Anweiler.

Ośrodek Promocji Gminy Jaworze zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę do Galerii ?Na Zdrojowej? na kiermasz wielkanocny. Do nabycia ozdoby wykonane przez dzieci oraz miejscowych twórców.

W piątek 27 marca od godz. 8 do 19
Na Wiosenny Kiermasz Rzeczy Ładnych zaprasza z kolei Dom Kultury w Kozach. Kiermasz będzie miał również wielkanocny charakter, choć będzie można tutaj zobaczyć nie tylko różnorodne ozdoby świąteczne, ale i biżuterię i inne ręcznie wykonane dzieła.

Z kolei w niedzielę 29 marca
Dom Kultury w Kozach zaprasza na jeszcze jedno wydarzenie wielkanocne ? rozstrzygnięcie konkursu na koziańską pisankę wielkanocną. Zgłoszone prace można oglądać w Pałacu Czeczów od godz. 10 do 16.30, rozstrzygnięcie nastąpi o godz. 17.

Ludzie z pasją


Piątek 27 marca o godz. 18
Z innych wydarzeń warto polecić w Galerii Bielskiej BWA spotkanie z Magdaleną Legendź i Krzysztofem Maciejowskim, a więc obojgiem laureatów Ikara 2014 ? nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej, przyznawanej w dziedzinie kultury i sztuki.
Magdalena Legendź jest teatrologiem, dziennikarką, redaktorką książek. A przede wszystkim krytykiem teatralnym z niezwykłym wyczuciem, obyciem i dużą wrażliwością. Stale współpracuje z miesięcznikiem ?Teatr?, ?Teatrem Lalek? i kwartalnikiem ?Relacje-Interpretacje?. Jest autorką książki ?Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku?, która zawiera 150 tekstów krytycznych, recenzujących spektakle bielskich scen, wywiady z ludźmi teatru oraz artykuły publicystyczne dotyczące życia teatralnego w Bielsku-Białej.
Krzysztof Maciejowski to z kolei muzyk, kompozytor i aranżer, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem Złotej Maski 2007 za muzykę do spektaklu ?Testament Teodora Sixta" zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z którym współpracuje od 1993 roku. Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli dla różnych teatrów, także muzyki filmowej, m.in. do serialu TVP 1 ?Wszystko przed nami?.

Piątek 27 marca o godz. 19.
Miejski Dom Kultury ? Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ?Człowiek-Ziemia-Wszechświat?. Tym razem wykład ?Mentalność latynoska i różnice kulturowe? dr. Ireneusza Kidy, historyka języka Uniwersytetu Śląskiego, badacza typologii języków świata. Wstęp wolny.

Do obejrzenia


Sobota 28 marca o godz. 18
Klubokawiarnia ?Aquarium? w Galerii Bielskiej BWA zaprasza na film Jima Jarmusha ?Kawa i papierosy?, wersję z 2003 r. Wstęp wolny.
Warto polecić i film, i zareklamować cały cykl ?Kino w Aquarium?, w ramach którego zostanie zaprezentowany ten seans. W kolejne soboty kwietnia czekają Lynch i bracia Coen.

Niedziela 29 marca o godz. 17
W Teatrze Komedii Kuby Abrahamowicza wystąpi dobrze znana ?Grupa Rafała Kmity? z przedstawieniem ?Jeszcze nie pora nam spać?. Właśnie, bardziej z przedstawieniem, czy jak sami o tym mówią ?dziwowiskiem kabaretowym?, niż typowym występem kabaretowym.

Wcześniej, o godz. 11
Teatr Lalek ?Banialuka? zaprasza na przedstawienie ?Wąż?, które poza wszystkim świetnie wprowadza młodych widzów w magiczny świat teatru, pokazując, jak można używać wyobraźni.