Koncert Mayry Andrade z zespołem w BCK oraz prezentacja albumu ?Strój cieszyński (Těšínský kroj)? w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy to chyba najciekawsze wydarzenia kulturalne, jakie przyniesie nam nadchodzący weekend. Atrakcji będzie dużo więcej.

W niedzielę 22 marca o godz. 18
W Bielskim Centrum Kultury wystąpi Mayra Andrade. To wokalistka o niebanalnym głosie i wielkim muzycznym wyczuciu. Czerpie nie tylko z rodzimej tradycji latynoskiej czy iberyjskiej (pochodzi z poportugalskich Wysp Zielonego Przylądka), ale i innych miejsc, gdzie mieszkała ? Afryki i wielu krajów zachodniej Europy.

Jeszcze w piątek 20 marca o godz. 18.
W salach Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy odbędzie się prezentacja kolejnej pozycji, przygotowanej przez Fundację Braci Golec ?Strój cieszyński (Těšínský kroj)?. Będzie to niepowtarzalna okazja do zobaczenia z bliska całego stroju ludowego Śląska Cieszyńskiego, ale także posłuchania występów podopiecznych Fundacji Braci Golec, jak i obejrzenia Zespołu Regionalnego ?Jasieniczanka?. Z autorami albumu rozmawiać będą Łukasz i Paweł Golcowie. Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej zarezerwować wejściówki.

Ludzie z pasją


Cały nadchodzący weekend będzie stał pod znakiem spotkań z ciekawymi ludźmi i ich pasjami.
W piątek 20 marca o godz. 17
Książnica Beskidzka zaprasza na spotkanie z poetą Jerzym Kronholdem, który będzie promował swój tomik ?Wiersze wybrane?. Cieszyniak, wraz ze zmarłym niedawno Stanisławem Barańczakiem zaliczany do współtwórców Nowej Fali, w ostatnim okresie dyplomata, który jednak nigdy nie wyrzekł się pielęgnowania poezji. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Poezji.

Z kolei w sobotę 21 marca o godz. 17
Punkt Informacji Turystycznej w Czańcu zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Arunem Milcarzem i jego opowieściami z podróży po świecie, raczej tym trzecim, nie w pełni cywilizowanym.

Także w sobotę, także o godz. 17
Muzeum Historyczne na Zamku Sułkowskich zaprasza na wykład Grzegorza Madeja o odkryciach przyrodniczych Maksymiliana Sułkowskiego. Z kolei o rzadkich owadach żyjących w Dolinie Luizy ? ulubionym miejscu letnich spacerów księżnej Luizy Sułkowskiej ? opowie dr Jacek Proszyk.

Wystawy


Galeria Bielska BWA zaprasza w piątek 20 marca na wernisaże aż trzech wystaw
O godz. 11 Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Bielska BWA od wielu lat udziela gościny najlepszym pracom uczniów polskich szkół plastycznych, które są efektem konkursu, organizowanego przez bielski Zespół Szkół Plastycznych.
O godz. 18 z kolei ?Przywołanie? Ewy Surowiec-Butrym ? prezentacje ponad 30 prac artystki od lat związanej z Bielskiem.
Zaś o godz. 18.30 ?Swoją drogą? ? wystawa fotografii studentów Uniwersytetu Śląskiego, podsumowująca pierwszy rok działalności koła naukowego Technicolor, założonego w Pracowni Fotografii prof. Witolda Jacykowa w Instytucie Sztuki w Cieszynie.

Również w piątek o godz. 19 na wystawę ?Moja przestrzeń? twórczości uczniów bielskiego Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych zaprasza Filia w Mazańcowicach Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy.

Taniec


To z kolei zaproszenie na sobotę 21 marca do Domu Kultury w Kozach
Od godz. 10 do 14 potrwa tu I Wiosenny Przegląd Taneczny Popp ?Art.?. Wystąpią koła taneczne Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej ?Art.? z Czechowic-Dziedzic, a także dzieci z koziańskiej grupy tanecznej.
Z kolei o 16. w Pałacu Czeczów z cyklu ?Koziańska Wiosna Baletowa? zaprezentują się uczestnicy warsztatów baletowych i modern jazz, prowadzonych w Domu Kultury w Kozach przez Studio Choreografii i Teatru Tańca ?Movement?. Gościnnie wystąpi Barbara Szweda, tancerka studia Movement, studentka II roku AWF w Katowicach.

Warto polecić też


?Sen nocy letniej? w Banialuce w sobotę 21 marca o godz. 18 oraz

obchody 25-lecie zespołu Raz, Dwa, Trzy połączone z after party w Klubie ?Klimat? w piątek o godz. 19.

I jeszcze tenis stołowy. Tym razem w sobotę 21 marca o godz. 9 w sali Domu Kultury w Czańcu odbędzie się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Porąbka.