Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzu napisali listy do wójta Radosława Ostałkiewicza. Zawarli w nich tytułowe postulaty, a ich następstwem są konkretne działania.

– Jestem mieszkańcem Jaworza od blisko trzech lat i bardzo mi się tutaj podoba. W mojej okolicy jest sporo pięknych terenów, które dają możliwość wypoczynku na łonie natury. Niestety, od dłuższego czasu obserwuję, iż szpecą je zalegające wokół śmieci – tak swój list do wójta rozpoczął Jakub Kapias, uczeń klasy 4b. Dodał, że wraz z bratem bierze udział w akcjach sprzątania śmieci. Odpadów zalega jednak często tak dużo, że uprzątnięcie ich nie jest możliwe, a pozostawianie w miejscach do tego nieprzeznaczonych stwarza zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Podopieczny jaworzańskiej podstawówki zwrócił się więc do wójta gminy o wsparcie przedsięwzięcia wiosennych porządków w Jaworzu. Na efekt nie trzeba było długo czekać. We współpracy z Ośrodkiem Promocji Gminy Jaworze wójt Radosław Ostałkiewicz ogłosił akcję „Wielkie Sprzątanie Jaworza”, wyznaczając jej termin na sobotę 29 maja. W razie dobrej pogody uczestnicy zbiorą się tego dnia na terenie amfiteatru, tu otrzymają mapy z zaznaczonymi obszarami do sprzątania. Szczytna akcja potrwa w godzinach od 9 do 14.

Do wójta wpłynął również inny list, autorstwa Borysa Jaworskiego, kolejnego z uczniów SP nr 1. Autor podkreślił w nim, iż jest od niedawna miłośnikiem owadów, stąd pomysł, by tereny przy szkole i w jaworzańskim parku zamienić w sprzyjające ich funkcjonowaniu łąki kwietne. – Jako dziesięcioletni chłopiec sam mogę tylko wprowadzić zmiany w swoim ogródku, ale przy wsparciu ważnych ludzi można zmienić świat na jeszcze piękniejszy na coraz większych powierzchniach – napisał uczeń.

I w tym przypadku pomysł spotkał się z natychmiastową reakcją. Gmina znalazła odpowiedni teren przyszkolny i już niebawem znaczny, trzyarowy obszar zamieni się w łąkę kwietną, podobną do tej, która została utworzona wcześniej przy „Motylarni”.

Jak przyznaje wójt Jaworza, listy od młodych mieszkańców gminy były niemałym zaskoczeniem. – Ale za to jakim pozytywnym! Świadomość ekologiczna już wśród najmłodszych jaworzan to coś, na co zwracamy szczególną uwagę w naszych działaniach edukacyjnych – mówi Radosław Ostałkiewicz. (MA)

Foto: Mat. SP nr 1 w Jaworzu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli się za porządki.