Czy średni personel medyczny w najbliższym czasie będzie zarabiać więcej? ? Samorządy domagają się szybkiego i systemowego rozwiązania podwyżek płac dla pielęgniarek ? mówi starosta bielski Andrzej Płonka.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki, przypadający 12 maja, stał się w tym roku dniem protestów średniego personelu medycznego. W Bielsku pielęgniarki zorganizowały pikietę pod Starostwem Powiatowym. ? Protestujące pielęgniarki mają rację, bo w Polsce za mało płaci się za ich wymagającą pracę. To można rozwiązać wyłącznie w skali całego kraju, samorządy nie są w stanie udźwignąć takich ciężarów. Dlatego w rozmowach z rządem domagamy się systemowego rozwiązania tego problemu ? mówi starosta Andrzej Płonka.
Starosta podkreśla, że niskie zarobki pielęgniarek powodują, że w placówkach zdrowotnych brakuje średniego personelu medycznego. Młode pielęgniarki tuż po studiach wyjeżdżają za granicę, gdzie mogą zarobić znacznie więcej, a starsze często zmieniają zawód. ? Dlatego podwyżki dla pielęgniarek w całym kraju stały się problemem społecznym, który należy rozwiązać ? dodaje.
W dniu protestu pielęgniarek starosta Płonka uczestniczył w zebraniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której współprzewodniczy reprezentując Związek Powiatów Polskich. ? Jako samorządy podkreśliliśmy sytuację średniego personelu medycznego i jej wpływ na sytuację całej polskiej służby zdrowia ? wyjaśnia.
Od Cezarego Cieślukowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, współprzewodniczącego Zespołu, samorządowcy usłyszeli, że rząd i ministerstwo zdrowia przygotowują rozwiązania prawne i finansowe, aby w najbliższych miesiącach można było podwyższyć wynagrodzenia pielęgniarek. ? Przyjęliśmy to do akceptującej wiadomości i zapowiedzieliśmy, że na kolejnych spotkaniach Zespołu będziemy oczekiwać relacji, w jaki sposób podwyżki zostaną wprowadzone ? mówi starosta Płonka.