Bielskie Starostwo Powiatowe wsparło pracownikami kadrę Sanepidu.

Dwóch pracowników Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej zostało oddelegowanych do pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wykonują tam prace administracyjne. O takie wsparcie zwrócił się do starosty bielskiego Andrzeja Płonki dyrektor bielskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. – Czas pandemii to trochę jak wojna i decyzje trzeba podejmować szybko. Zachorowalność na koronawirusa jest tak duża, że Sanepid potrzebuje wsparcia choćby we wpisywaniu danych statystycznych, na podstawie których rząd opracowuje potem kolejne kroki walki z pandemią. Chodzi o zdrowie naszych mieszkańców – wyjaśnia starosta.

Obie strony podpisały porozumienie w tej sprawie. Obowiązuje ono na razie przez miesiąc. – To już nie jest łatanie dziury w statku, my walczymy z żywiołem. Jeśli chodzi o nowe przypadki zakażenia, to mówimy już o zjawisku masowym. Do tego dochodzą szkoły, które przysparzają nam sporo pracy. Mamy za mało ludzi w stosunku do rozmiaru zjawiska – mówi dr Jarosław Rutkiewicz, dyrektor bielskiego Sanepidu.

Pracownicy starostwa wspierają służby sanitarne wykonując prace administracyjne, takie jak wprowadzanie danych do ogólnopolskiego systemu. Dzięki temu jest szansa, że mieszkańcy powiatu bielskiego i Bielska-Białej będą krócej czekali na kontakt z Sanepidem na przykład w sprawie kwarantanny, a mniej osób zostanie pominiętych w sanitarnych procedurach.

Jednocześnie Starostwo Powiatowe informuje o nowej formie pomocy dla osób z podejrzeniem zarażeniem – do mieszkańca leżącego lub nie posiadającego własnego transportu przyjedzie tzw. wymazobus. Usługę uruchomił Śląski Wojewódzki Oddział NFZ. W powiecie bielskim, Bielsku-Białej i powiecie cieszyńskim zadanie to realizuje Bielskie Pogotowie Ratunkowe, a w powiecie żywieckim Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej przy ul. Sienkiewicza w Żywcu. Chodzi o pacjentów, którzy mają skierowanie na badanie w kierunku SARS-CoV-2 od lekarza POZ. Co ważne, na skierowaniu musi być wyraźnie zaznaczone, że wymaz ma zostać pobrany w miejscu zamieszkania.

Osoby zmotoryzowane mogą zaś korzystać ze stacjonarnych punktów pobrań, których obecnie w województwie śląskim jest 45. (MF)