Wybrane propozycje kulturalne, zaplanowane w kwietniu w naszym regionie ? miejscowościach Powiatu Bielskiego i Bielsku.

Konkurs O Palmę
Bestwina. Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza 7 kwietnia o godz. 13 na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poezji Religijnej ?O Palmę?. W części artystycznej wystąpi Kuba Michalski z recitalem ballad Leonarda Cohena.

Zajęcia jogi
Bestwina. Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zaprasza od czwartku 9 kwietnia na zajęcia jogi dla początkujących. Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek o godz. 10.

Romans w ogrodzie
Kozy. Dom Kultury zaprasza w czwartek 9 kwietnia o godz. 19 na ?Romans w ogrodzie? Federico Garcíi Lorci, sztukę poetycką czechowickiego Teatru Muzycznego ?Movimento?. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w ramach wieczoru hiszpańskiego.

Malarstwo i muzyka
Jasienica. Gminny Ośrodek Kultury zaprasza 10 kwietnia o godz. 18 na wernisaż wystawy malarstwa Beaty Stoszek i recital Piotra Morawskiego.

Festiwal ognisk muzycznych
Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg. Stowarzyszenie ?Przyjazny Zabrzeg? zaprasza 11 kwietnia do sali widowiskowej czechowickiego MDK na II Festiwal Amatorskich Ognisk Muzycznych. Wtedy odbędą się przesłuchania konkursowe. Koncert laureatów został zaplanowany na 1 maja w Zabrzegu.

Świt w Kinie Świt
Czechowice-Dziedzice. MDK ? Kino Świt zaprasza 12 kwietnia o godz. 16 na koncert zespołu Akustyczne Historie, promujący płytę ?Świt?. Zespół porusza się w kręgu szeroko rozumianej akustycznej piosenki autorskiej, jednak w ich muzyce można doszukać się wielu gatunków, poczynając od typowej poezji śpiewanej, a kończąc na dynamicznej pulsacji rockowej, po drodze spotykając elementy folku czy jazzu.

Spotkanie z teatrem
Buczkowice. Gminny Ośrodek Kultury zaprasza 12 kwietnia o godz. 15.30 do Sokolni na ?Spotkanie z teatrem?. W programie występ uczestników zajęć teatralnych dla dorosłych ?Teatr i My? z programem kabaretowym ?Wspomnienia tamtych lat? oraz występ Młodzieżowej Grupy Teatralnej GOK ?Bez Nazwy? ze spektaklem czarnego teatru ?Najważniejsza jest miłość?.

Stare kino
Muzeum Historyczne zaprasza 14 kwietnia o godz. 17 na spotkanie ze Stanisławem Janickim z cyklu ?Stare Kino w Starym Zamku?. Tym razem mowa będzie o ?Amadeuszu? Miloša Formana.

Socmodernizm na Śląsku Cieszyńskim
Książnica Beskidzka. Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zaprasza 16 kwietnia o godz. 17 na drugą część wykładu Przemysława Czernek ?Architektura Socmodernizmu na Śląsku Cieszyńskim? z cyklu ?Historyczne czwartki? ??Architektura Socmodernizmu na Śląsku Cieszyńskim?.

?Rozmowa? ? wystawa prac Janusza Karbowniczka
Galeria BWA. Zaprasza 17 kwietnia o godz. 18. na wernisaż prac malarskich i rysunku Janusza Karbowniczka. Pół godziny wcześniej rozpocznie się oprowadzanie autorskie po wystawie. Ekspozycja prezentuje 40-letni dorobek artysty, związanego ze środowiskiem katowickim, a od kilku lat mieszkającego w Bielsku-Białej.

Rowerem przez Bałkany
Buczkowice. Gminny Ośrodek Kultury zaprasza 19 kwietnia o godz. 16 na multimedialną prezentację slajdów Kamy Guzik ?Rowerem przez Bałkany?.

Lubię mówić
Czechowice-Dziedzice. Miejski Dom Kultury ? Kino Świt  zaprasza 19 kwietnia o godz. 15 rozpocznie się koncert charytatywny ?Lubię mówić z Tobą?, z występem zespołu Akurat. Na koncert zaprasza Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ?Pomoc Raduje?. Wystąpią również uczniowie czechowickich szkół, a dodatkowo uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4 zaproszą na degustację specjałów kulinarnych. Całkowity dochód z koncertu będzie przeznaczony na wspomaganie rozwoju podopiecznych Stowarzyszenia, w tym na zakup pomocy ułatwiających komunikację. Koncert został objęty patronatem honorowym Starosty Bielskiego oraz Burmistrza Miasta Czechowice-Dziedzice.

Pamięci poety
Książnica Beskidzka zaprasza 20 kwietnia o godz. 17 na koncert poświęcony pamięci Stanisława Goli w 73. rocznicę jego urodzin. Wystąpią: Agnieszka Porzuczek, fortepian, Katarzyna Haras-Kruczek, mezzosopran, Aleksander Kruczek, tenor, oraz Barbara Gębarska, która będzie recytować wiersze.

Muzyka na Zamku
Muzeum Historyczne zaprasza 20 kwietnia o godz.18 koncert z cyklu ?Muzyka na Zamku?. Wystąpią Violetta Kowal, sopran, i Ewa Bąk, fortepian. W programie utwory Viardota-Garcii i Rachmaninowa.

Lasy Sułkowskich
Muzeum Historyczne zaprasza 21 kwietnia o godz. 17 Jakub Krajewski podczas prelekcji ?Sułkowskich lasy książęce?, opowiadać będzie o zabytkach związanych z Sułkowskimi, położonych na terenie ich dawnych rewirów leśnych.

Najlepsze krótkie filmy
Galeria BWA. W czwartek 23 kwietnia o godz. 18. Galeria zaprasza na wiosenną edycję festiwalu Future Shorts, a więc najlepszymi filmami krótkometrażowymi z całego świata. Wstęp wolny.

Spotkanie z himalaistą
Książnica Beskidzka. Bielski Klub Alpinistyczny zaprasza 24 kwietnia o godz. 17 na spotkanie z wybitnym himalaistą Krzysztofem Wielickim. Spotkanie będzie połączone z promocją książki ?Mój wybór? oraz prelekcją ?Powyżej 8000 m?.

TyDzień Tańca
Galeria BWA. od 24 do 29 kwietnia potrwa TyDzień Tańca 2015 ? ?Balet ? Sale?. W programie m.in. wystawa fotografii Jarka Możdżyńskiego (wernisaż 27 kwietnia o godz. 18), prezentująca baletnice Studia Tańca Entrée. Zostanie także eksponowana instalacja Aleksandry Skowrońskiej oraz wideoprojekcja, a także happening w wykonaniu uczennic Studia Tańca Entrée w przestrzeni miasta.

Opery z Met
Czechowice-Dziedzice. MDK ? Kino Świt zaprasza 25 kwietnia o godz. 18.20 na dwie opery, transmitowane na żywo w dużej rozdzielczości z Sali Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tym razem zostaną przedstawione ?Rycerskość wieśniacza? oraz ?Pajace?.

Spotkania z historią najnowszą
Książnica Beskidzka zaprasza 27 kwietnia o godz. 17 na ?Bielskie spotkania z historią najnowszą?. Tym razem wykład ?Deportacje mieszkańców Bielska i okolic do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku? poprowadzi dr Dariusz Węgrzyn z IPN Katowice. W programie prezentacja filmowego dokumentu ?Deportacje?.