Ścieżki dydaktyczne, trasy wycieczkowe i szklany szlak ujęte zostały w nowym przewodniku turystycznym gminy Jaworze i najbliższych okolic. Publikacja służyć będzie turystom, ale również samym mieszkańcom Jaworza.
?Przewodnik turystyczny Jaworza i okolic z ujęciem Beskidu Śląskiego? składa się ze 112 stron i zawiera przede wszystkim sposoby na podróżowanie po jaworzańskiej ziemi. Uwzględnienia trzy ścieżki dydaktyczne, tzw. szklany szlak oraz trzy trasy wycieczkowe, od Lukasowej Kępy, przez Dolinę Kamiennego Potoku, po Palenicę.
Oprócz aktualnych zdjęć miejsc szczególnie wartych obejrzenia, przewodnik wzbogacony został licznymi rysunkami, wykonanymi piórkiem dr. hab. inż. arch. Jacka Rybarkiewicza. Przedstawiają one panoramiczne widoki oraz najciekawsze miejsca gminy Jaworze. W przewodniku znalazła się ponadto bogata baza teleadresowa obiektów gastronomicznych, noclegowych, jak również leczniczo-rehabilitacyjnych. Zamieszczono również najważniejsze numery telefonów alarmowych i wskazówki dotyczące zachowania się na górskich szlakach.
Jaworze dysponowało dotychczas przewodnikiem, który jednak wydany został przeszło 20 lat temu. W dużej mierze stracił więc na aktualności i atrakcyjności, a cały nakład się wyczerpał. Nowe wydawnictwo służyć ma nie tylko turystom, którzy zechcą lepiej poznać gminę Jaworze i jej okolice. ? Ten przewodnik przeznaczony jest również dla mieszkańców Jaworza. Często nie wiemy dokładnie i nie zdajemy sobie sprawy, jakie jest nasze najbliższe otoczenie. Tymczasem Jaworze to fantastyczna gmina. Jestem przekonany, że wydany przewodnik znajdzie swoje miejsce nie tylko wśród turystów nas odwiedzających, ale i pod jaworzańskimi strzechami ? nie ukrywa zadowolenia wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.
Publikacja powstała dzięki pozyskaniu 16 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Koszt całego projektu wyniósł 20 tys. zł. Wydawcą jest Ośrodek Promocji Gminy Jaworze, gdzie można zaopatrzyć się w przewodnik. (MAN)