Kilka miesięcy temu swój znakomity jubileusz obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Bestwinie, teraz nie mniej imponujące 80 lat istnienia obchodzi koło pań z sąsiedniego Kaniowa.
Koło bestwińskie ma liczącą sobie 85 lat historię. Jest najstarsze w regionie Podbeskidzia i jednym z najstarszych w województwie śląskim. W Kaniowie panie zrzeszyły się pięć lat później. ? Wszystkie nasze koła działają prężnie i tak jest od wielu lat. Nasza gmina słynie z tego, że jej mieszkańcy potrafią się zorganizować wokół spraw ważnych dla całej społeczności i udzielać wsparcia tam, gdzie tego wymagają okoliczności ? mówi wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. ? Tak też stało się w przypadku pań z Kaniowa. Przez osiemdziesiąt lat nieustannie udowadniają, że mimo zawodowych i rodzinnych obowiązków, można kultywować regionalne tradycje, edukować, pomagać w organizacji wydarzeń dla całej sołeckiej społeczności. Są też chlubną wizytówką naszej gminy, bo często ją reprezentują na różnego rodzaju spotkaniach w regionie i województwie, na dożynkach, świętach patriotycznych i kościelnych, czy festynach ? dodaje wójt, który podczas uroczystych obchodów 80-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniowie wraz ze starostą bielskim Andrzejem Płonką serdecznie gratulował członkiniom. Wójt Beniowski wręczył okolicznościową paterę pani prezes Mieczysławie Głombek, a także innym członkiniom koła.
Pierwszy wpis w księdze pamiątkowej kaniowskiego Koła zaczyna się od rymowanego wstępu, umieszczonego pod rokiem 1935. Autorka wspomina w nim, że panie zorganizowały się w koło ?do użytku kobiecego? z inicjatywy Anny Kominek. Od początku położyły nacisk na naukę umiejętności przydatnych w codziennym życiu gospodyń, kursy zajęć praktycznych. Ale też na wzajemną pomoc, opiekę nad dziećmi. Organizowały pogadanki, szerzyły wiedzę o najnowszych sposobach gospodarowania i prowadzenia domostw. Przy takiej okazji szerzyły patriotyzm, przywiązanie do rodzinnej ziemi i języka. Po drugiej wojnie światowej szczególną uwagę zwracano w pracach kół gospodyń wiejskich na krzewienie oświaty rolniczej. Ostatnie lata to przede wszystkim powrót do tradycji, aby zachować każdy jej szczegół i przekazać z dumą następnym pokoleniom.
Oficjalne obchody jubileuszu 80-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniowie poprzedziła msza święta. Po części oficjalnej, w czasie której paniom złożono liczne gratulacje i podziękowania, gospodynie wraz z gośćmi przy wspólnym stole wspominały dawne i całkiem nowe czasy własnej aktywności dla dobra sołeckiej i gminnej społeczności. (Łu)

 

KGW Kaniow INT
Wójt Bestwiny Artur Beniowski gratulował paniom z kaniowskiego Koła Gospodyń Wiejskich okazałego jubileuszu.