Ćwierć wieku powiatów
Ustanowione w czerwcu 1998 r. powiaty jako jednostki samorządy terytorialnego usprawniły funkcjonowanie państwa w wielu kluczowych dziedzinach życia społecznego. Na Zamku Królewskim w Warszawie świętowano jubileusz 25-lecia powstania powiatów.
Zgromadzenie jubileuszowe Związek Powiatów Polskich zorganizował w tym samym miejscu, w którym 25 lat temu samorządowcy odbierali z rąk premiera prof. Jerzego Buzka akty erekcyjne powiatów. To element świętowania ćwierćwiecza uchwalenia ustawy o samorządzie powiatowym z 5 czerwca 1998 r. i reformy ustrojowej państwa.
– Chcemy rozwiązań strategicznych i stabilności. Nie może być tak, że co wybory zmienia się pomysł rządzących na strategiczne obszary, takie jak służba zdrowia czy edukacja. To wszystko ma znaczący wpływ na zarządzanie w samorządzie, który jest przecież organem prowadzącym szpitale i szkoły – mówił Andrzej Płonka, starosta bielski, a zarazem prezes Związku Powiatów Polskich na Zamku Królewskim w Warszawie w czasie okolicznościowego przemówienia.
Prezes ZPP zapowiedział działania zmierzające do wypracowania wspólnych strategii z wszystkimi partiami politycznymi w Sejmie oraz z rządem. – Chodzi o to, by w przyszłości po ewentualnej zmianie ekipy rządzącej zachowany był konkretny model funkcjonowania, czy to systemu ochrony zdrowia, czy edukacji, czy też każdego innego obszaru – mówił Andrzej Płonka.
Podał przykład oświaty, gdzie na początku istnienia powiatów model edukacji oparty na szkole podstawowej, a następnie średniej, zmieniono wprowadzając gimnazja, aby w ostatnich czasie powrócić do starego systemu. Wprowadzało to znaczące zamieszanie zarówno w samym zarządzaniu, jak i wydatkowaniu poważnych kwot na inwestycje oświatowe.
Dlatego Związek Powiatów Polskich chce wykorzystać najbliższe wybory parlamentarne i wspólnie ze wszystkimi partiami politycznymi uzgadniać kierunki działań, dbając o racjonalne rozwiązania prawne. – Jesteśmy najbliższej naszych mieszkańców, dbamy o wspólnoty lokalne, jakimi są powiaty – mówił Andrzej Płonka w imieniu ponad 300 starostów i prezydentów miast na prawach powiatu, którzy tworzą Związek.
– Większość spraw najłatwiej rozwiązywać na poziomie lokalnym. Władze samorządowe razem z rządem to władze publiczne. Wszystkie w jednakowym stopniu odpowiadają za naszą przyszłość – mówił wzruszony prof. Jerzy Buzek, którego rząd w 1998 r. ustanowił powiaty jako jednostki samorządu terytorialnego. Prof. Irena Lipowicz, przewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej ówczesnego Sejmu, podkreślała, jak ważny jest rozwój samorządu. – Samorząd powiatowy powinien mieć więcej zadań i przede wszystkim więcej finansów. Trzeba podkreślić, że powiaty zdały egzamin przy niewystarczającym finansowaniu – mówiła.
Nowym członkiem Związku została Ostrołęka, miasto na prawach powiatu, co oznacza, że ZPP tworzą obecnie 302 samorządy – 290 z nich to powiaty ziemskie, których w kraju jest 314.
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim wręczono honorowe odznaczenia jubileuszowe. Wśród wyróżnionych tytułem „Starosta 25-lecia” znaleźli się także samorządowcy z woj. śląskiego: Damian Mrowiec, starosta rybnicki wszystkich sześciu kadencji, Andrzej Płonka, starosta bielski pięciu kadencji, oraz Joachim Smyła, starosta lubliniecki, również przez pięć kadencji. (MF)
Andrzej Płonka,
starosta bielski
prezes Związku Powiatów Polskich:
Powiaty jako jednostki samorządu terytorialnego mają swoje problemy, w znaczącej mierze wynikające z niewystarczającego finansowania. Ale minione ćwierć wieku dobitnie udowodniło, że potrafią zadbać o dziedziny, którymi przyszło im kierować. Widać to na przykładzie szkolnictwa ponadpodstawowego, regionalnej służby zdrowia czy dróg. Jesteśmy najbliżej mieszkańców, znamy ich potrzeby, toteż mimo trudności, zwłaszcza tych finansowych, nasze instytucje i inwestycje coraz lepiej dostosowane są do ich potrzeb.
Czego brakuje, to jasnej i stabilnej wizji na poziomie ogólnopolskim funkcjonowania tych dziedzin, za które powiaty odpowiadają. Zasady w ciągu tych dwóch i pół dekady wielokrotnie się zmieniały, czy dotyczy to funkcjonowania szpitali, czy szkolnictwa, że wspomnę dwukrotnie przeprowadzoną reformę oświaty. Zależy nam, aby z głównymi siłami politycznymi w naszym kraju uzgodnić jeszcze teraz, w kampanii wyborczej, kierunki działań w najbliższych latach, aby polityka samorządowa Państwa była stabilna niezależnie od tego, kto akurat sprawuje rządy.
Foto: Mat. ZPP. – Chcemy rozwiązań strategicznych i stabilności w samorządzie – mówił w przemówieniu Andrzej Płonka, starosta bielski, a zarazem prezes Związku Powiatów Polskich.