Energia dla szkół i ulic
Gmina Buczkowice przystępuje do budowy lokalnej farmy fotowoltaicznej w następstwie pozyskania dofinansowania na to przedsięwzięcie.
Gmina zdobyła środki finansowe na projekt „Budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Buczkowice” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet X Fundusze europejskie na transformację, Działanie 10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii – projekty inne niż grantowe i parasolowe, numer naboru FESL.10.06-IZ.01-127/24.

Projekt realizowany będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, zakłada zaprojektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznej, a więc tzw. farmy fotowoltaicznej, podłączonej do sieci elektroenergetycznej (on-grid) o mocy 612 kW. Farma powstanie w Rybarzowicach przy ul. Ceglanej, tuż obok gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Prąd pozyskany z farmy będzie wykorzystany do zasilania infrastruktury i obiektów użyteczności publicznej gminy Buczkowice. Jak wyjaśnia wójt Jerzy Kanik, chodzi o szkoły, domy kultury, Urząd Gminy, ale także oświetlenie uliczne gminnych dróg. – Zakładamy, że w sprzyjających warunkach pokryjemy tym sposobem nawet połowę całego zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystywaną w całej gospodarce komunalnej gminy Buczkowice. To przyniesie znaczące oszczędności dla naszego budżetu, a jednocześnie przyczyni się ochronie środowiska przez wykorzystanie technologii dla niego przyjaznych – mówi wójt Jerzy Kanik.
Całkowita wartość projektu wynosi 2,44 mln zł, w tym dofinansowanie stanowi 2,08 mln zł, pozostałe środki to wkład własny Gminy. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2026 r. (R)