Młodzież chce zawodu
Technik fotografii i multimediów, obok informatyka i logistyka, to najpopularniejszy w tym roku kierunek wybierany przez młodzież w Technikum Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach. W bielskim starostwie podsumowano nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych.
Jak mówi Dorota Nikiel z Zarządu Powiatu Bielskiego, odpowiedzialna za edukację, obecna rekrutacja wypadła bardzo dobrze. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że to drugi rocznik dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku 6 lat dołączając do 7-latków.
I tak, czechowicką placówkę wybrało 260 absolwentów szkół podstawowych. Pozwoli to na otwarcie aż 8 pierwszych klas. Młodzi ludzie będą kształcić się w zawodach: technik fotografii i multimediów, logistyk, informatyk, mechatronik, technik reklamy, technik żywienia i usług gastronomicznych. Będą również dwie klasy mieszane: mechanik i handlowiec, a także logistyk oraz technik fotografii i multimediów. We wrześniu więc we wspomnianej „resortówce” zostaną otwarte 2 pierwsze klasy więcej niż miało to miejsce rok wcześniej.
Oprócz popularnych w ostatnich latach zawodów informatyka i logistyka, w tym roku wyjątkowo dużo kandydatów wybrało kierunek fotografia i multimedia. – Wydaje się, że młodzież duże nadzieje na swoją przyszłość wiąże z mediami społecznościowymi – mówi Dorota Nikiel.
Z kolei w szkole branżowej I stopnia otwartych zostanie aż 5 pierwszych klas, a więc o jedna więcej niż rok temu. Uczniowie (łącznie 160 osób) będą uczyli się zawodów: cukiernik, piekarz, kelner, kucharz, mechanik maszyn i urządzeń, ślusarz, mechanik samochodowy, blacharz, lakiernik samochodowy, sprzedawca, fryzjer i elektryk. Tym samym od 1 września w szkole przy ul. Traugutta będzie kształciło się w sumie już ponad 1 100 młodych osób. Zespół Szkół Technicznych i Licealnych otworzy także pierwszą klasę w liceum dla dorosłych.
Na brak kandydatów nie może narzekać również Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Podobnie jak w zeszłym roku powstaną tam 4 pierwsze klasy o profilach matematycznym, biologicznym, humanistycznym oraz biologiczno-humanistycznym. – Za zainteresowaniem naszym liceum stoją wyniki matur, którego to egzaminu w tym roku zdawalność wyniosła 100 procent. To z pewnością ma znaczenie dla młodego człowieka, który wybiera placówkę bliżej swojego miejsca zamieszkania – dodaje.
Powiat bielski jest tzw. organem prowadzącym także dla czechowickiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 oraz Powiatowego Zespołu Placówek – Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk. W tych placówkach nabór odbywa się na innych zasadach. (MF)
Andrzej Płonka,
starosta bielski:
Dużej frekwencji przy naborze z całą pewnością pomogło podwojenie roczników kończących edukację w szkołach podstawowych. Ale i tak widać duże zainteresowanie ofertą przygotowaną przez szkoły na terenie powiatu bielskiego. To cieszy, bo w sąsiedztwie absolwenci podstawówek mieli również sporo możliwości wyboru. W naszym wypadku procentują wieloletnie inwestycje, dobra, ciągle podnosząca swoje kwalifikacje kadra i stałe dostosowanie propozycji programowych do zmieniających się warunków na rynku pracy.
Można być zadowolonym nie tylko z samej rekrutacji, z tego, że młodzież wybrała właśnie nasze szkoły. Dobrze się dzieje – bo to nie pierwszy rok z takim efektem – że młodzi ludzie wykazują duże zainteresowanie konkretnym zawodem. Należy przez to rozumieć, że chcą szybko wejść na rynek pracy. A to dobrze, bo w ten sposób rosną nam kadry dla naszej regionalnej gospodarki, skarżącej się nieco na brak wykwalifikowanych rąk do pracy.
Foto: Mat. Starostwa Powiatowego