Most już przejezdny
Mieszkańcy górnej części Bystrej mogą już bez przeszkód korzystać z nowego mostu. – To inwestycja, która od lat była wręcz marzeniem okolicznych mieszkańców – przyznaje wójt Janusz Zemanek.
Zupełnie nowy most powstał poniżej pętli autobusowej w górnej Bystrej, łącząc ul. Juliana Fałata z ul. Klimczoka. Dla mieszkańców to spore udogodnienie, wcześniej przedostanie się na drugą stronę rzeki Białki możliwe było wyłącznie niżej – mostem przy „Zajeździe pod Źródłem”. Most ma komfortowy 6,5-metrowej szerokości pas drogowy, a po obu stronach jezdni przejść można wygodnym, bezpiecznym chodnikiem. Inwestycja obejmowała budowę mostu, fragmentu drogi oraz umocnienia rzeki.
Powstało także około 20 miejsc parkingowych, które już wkrótce spełnią swoją funkcję. Obecnie są one jeszcze zamknięte z uwagi na fakt, że parking wykonany został jako teren zielony. Udostępniony zostanie dopiero po umocnieniu się posianej na nim w ekokracie parkingowej trawy. Budowa miejsc postojowych w tej lokalizacji była poniekąd wymuszona turystycznym charakterem regionu. To w tym miejscu ma swój początek kilka szlaków na Klimczok, Szyndzielnię i Kozią Górę. Lokalizacja ta została wskazana również z myślą o zwierzętach leśnych, ponieważ działka, na której powstał łącznik od wielu lat użytkowana była przez zwierzęta jako przejście z lasów masywu Magury do rzeki Białka.
Realizacja projektu stanowi również pierwszy, ale niezbędny etap planowanej w kolejnych latach przebudowy ul. Klimczoka w Bystrej. Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 5,5 mln zł z czego 5,2 mln zł Gmina pozyskała z Polskiego Ładu, część środków dołożył również Powiat Bielski. Aktualnie prowadzone są już ostatnie prace związane z odbiorami i umocnieniem koryta rzeki Białki.
W ostatnim czasie zmodernizowano również most na ul. Tęczowej w Wilkowicach. Początkowo przewidywano tam tylko remont barierek, ale w trakcie realizacji stwierdzono, że część płyty betonowej zdegradowana jest w stopniu uniemożliwiającym jego dalsze użytkowanie. Podjęto więc decyzję o całkowitej przebudowie, w następstwie której pozostały w tym miejscu jedynie dźwigary starej konstrukcji. Wylana została natomiast nowa płyta pomostowa, zamontowano kolejne warstwy izolacji, a wreszcie także nawierzchnię bitumiczną oraz bariery zabezpieczające.
Koszt w przypadku tego zadania wyniósł 110 tys. zł, który Gmina Wilkowice pokryła w całości ze środków własnych. (M)

Foto: Mat. UG Wilkowice. Most na ul. Tęczowej w Wilkowicach przeszedł konieczną przebudowę, wynikającą z jego pogarszającego się stanu.