Niepodległa w kwiatach
Konieczny dystans społeczny nie zatrzymał Jaworza w godnym świętowaniu 11 listopada. Miejscowość zyskała flagę i mnóstwo kwiatów.
W Święto Niepodległości wójt Radosław Ostałkiewicz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Zbigniewem Putkiem w imieniu całej społeczności Jaworza złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Zdrojowym. Dostosowując się do ograniczeń wynikających z pandemii wójt w przeddzień święta zaapelował, aby mieszkańcy wywiesili biało-czerwone flagi, jakie otrzymali przed dwoma laty w setną rocznicę odzyskania niepodległości. – W ten symboliczny sposób mogliśmy wyrazić, że wszyscy jednoczymy się pod biało-czerwoną flagą, a całe wielowiekowe dziedzictwo niepodległej Rzeczypospolitej jest nam bliskie – mówi wójt Radosław Ostałkiewicz.
Z okazji tegorocznego święta rząd już w sierpniu zachęcił gminy do wzięcia udziału w akcji #PodBiałoCzerwoną, polegającą na sfinansowaniu zakupu masztów i flag dla każdej z gmin w Polsce. Warunkiem było uzyskanie poparcia od mieszkańców, w przypadku Jaworza wynosiło ono sto głosów. Okazało się, że ten wymóg szybko został spełniony i zebrano równo 222 głosy, uzyskując 8. wynik w województwie śląskim.
Warto dodać, że tegoroczne obchody zostały wzbogacone o niespodziewany element. Z powodu pandemii na Wszystkich Świętych zostały zamknięte cmentarze, co ogrodnikom uniemożliwiło sprzedaż kwiatów. Ostatecznie rządowa agencja zobowiązała się do wykupienia chryzantem. Gmina Jaworze zgłosiła się do plantatora z okolicy, który przekazał jej setkę kwiatów. – Postanowiliśmy pomyśleć zarówno o uczczeniu zmarłych, jak i przyozdobieniu szczególnych miejsc w naszej gminie już pod kątem Święta Niepodległości – wyjaśnia Radosław Ostałkiewicz. Toteż kwiaty stanęły zarówno przy cmentarnych kwaterach hrabiowskich, pod pomnikami Józefa Piłsudskiego, bitwy pod Grunwaldem, ofiar II wojny światowej oraz przydrożnymi krzyżami, jak i np. ławeczką hrabiego Maurycego. (Ł)
Dawid Czernek/Mat. UG Jaworze. W imieniu wszystkich jaworzan hołd pokoleniom Polaków walczących o niepodległość oddali wójt Radosław Ostałkiewicz oraz przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Putek.