Nowy sztandar na jubileusz
Ochotnicza Straż Pożarna w Wilkowicach świętuje w tym roku okazały jubileusz 120-lecia.
Jubileuszowa uroczystość we wczesne popołudnie 14 czerwca zgromadziła przed Domem Strażaka w Wilkowicach wszystkich zaproszonych gości. Były w tym gronie również m.in. reprezentacje dwóch partnerskich dla Wilkowic gmin – słowackiej Bziny oraz Lubiewa w województwie kujawsko-pomorskim. Następnie wyruszono w radosnym przemarszu przy dźwiękach wilkowickiej orkiestry do pobliskiego kościoła. Odprawiona została msza święta w intencji strażaków, po niej pododdziały powróciły przed strażnicę, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Kulminacyjnym momentem było poświęcenie nowego sztandaru oraz przekazanie go dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowicach. Sztandar zastąpił dotychczasowy sprzed ponad 30 lat, który z kolei znalazł swoje zasłużone miejsce w Izbie Pamięci jednostki. Wręczano także odznaczenia i wyróżnienia strażakom, honorując ich w ten sposób za wytrwale pełnioną służbę.
Jubileusz, prócz ufundowanego dla OSP Wilkowice sztandaru, zbiegł się w czasie z remontem dachu i elewacji Domu Strażaka, która to inwestycja zrealizowana została ze środków z gminnego budżetu. Już latem ubiegłego roku strażacy odebrali nowy wóz do podziału bojowego, samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA marki Scania P450 7/52. Jednostka, podobnie jak i pozostałe z gminy Wilkowice – OSP Bystra i OSP Meszna – przynależy od wielu lat do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. (M)

Maciej Mrówka,
wójt gminy Wilkowice:
Przy okazji tak znaczącego jubileuszu pojawia się pewna refleksja. Nasza Ochotnicza Straż Pożarna w Wilkowicach ma 120 lat, czas biegnie, a zaangażowanie strażaków jest niezmiennie olbrzymie. Druhowie muszą mierzyć się z coraz to nowymi wyzwaniami i można powiedzieć, że ich ważna rola w lokalnej społeczności jeszcze się zwiększa. W żadnej mierze nie studzi to jednak zapału do pełnienia bezinteresownej służby na rzecz mieszkańców. Dziękujemy im za to.
Na poziomie samorządu staramy się naszych strażaków wspierać na miarę możliwości. Nie tak dawno jednostka z Wilkowic witała wóz bojowy, który od tego momentu dobrze jej służy. Czynimy już zabiegi o to, aby pozyskać w niedalekiej przyszłości samochód terenowy z napędem 4x4 dla OSP Bystra. Zbliżamy się także do jubileuszu 100-lecia OSP Meszna i również tu nowy pojazd byłby bardzo potrzebny, co w naszych działaniach mamy na uwadze.