W Międzyrzeczu Górnym został wybudowany nowoczesny ośrodek zdrowia, który wejdzie w skład Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jasienicy. W środę 7 stycznia uroczyście dokonano jego otwarcia.

– To nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który będzie służył zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom tej części naszej gminy – mówi wójt Janusz Pierzyna. Nowy obiekt robi duże wrażenie. Przychodnia została zaprojektowana jako budynek parterowy, o powierzchni zabudowy 416 mkw. i 344 mkw. powierzchni użytkowej. Wewnątrz jest 5 gabinetów lekarskich, 3 zabiegowe, wydzielona izolatka, gabinet położnej środowiskowej, gabinety stomatologa, szatnia, pokój socjalny, przestronna rejestracja, pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, techniczne, a także toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. W przychodni zostały także przygotowane pomieszczenia spełniające warunki na zlokalizowanie w nim pracowni RTG. Ciepło zapewnia nowoczesne i wydajne ogrzewanie podłogowe, na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne.

Zdjęcia: Mat. Gminy Jasienica

Architekci uwzględnili w nowej przychodni także doświadczenia, jakie służba zdrowia zebrała podczas pandemii. a więc radykalne oddzielenie tych chorych, którzy mogą zarażać innych pacjentów, wydzielając w poczekalni na tyle dużo miejsca, aby zachować dystans pomiędzy oczekującymi na wizytę. Szczególną ostrożność wykazano wobec dzieci zdrowych, dla których wydzielono osobną część, odizolowaną od reszty ogólnodostępnych miejsc w budynku. Oczywiście, jak już we wszystkich nowych obiektach użyteczności publicznej w gminie Jasienica, cały budynek został zaprojektowany bez barier w dostępie dla osób z niepełnosprawnościami. Przy wejściu wydzielono miejsce postojowe dla takich osób.

Ośrodek zdrowia powstał na działce obok kościoła św. Marcina, przy którym Gmina kilka lat temu zbudowała duży, ogólnodostępny parking, co dodatkowo ułatwi teraz dostęp pacjentów do przychodni.

Budowa kosztowała 4 568 000,00 zł, z tego 2 068 000,00 zł pochodzi z budżetu Gminy Jasienica, zaś 2 500 000 zł wójt Janusz Pierzyna pozyskał jako dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład” – Program Inwestycji Strategicznych. Powstanie ośrodka zdrowia było możliwe również dzięki bezpłatnemu przekazaniu przez Parafię św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym działki pod budowę o powierzchni 11,97 ara. Na stałe ośrodek w Międzyrzeczu sprawuje opiekę medyczną nad ok. 3 tysiącami pacjentów.

Podziękowania i gratulacje

W uroczystym otwarciu połączonym ze zwiedzeniem nowego obiektu wzięli udział m.in. proboszcz Parafii św. Marcina z Międzyrzecza ks. Jan Waluś oraz proboszcz parafii ewangelickiej ks. Andrzej Dyczek, którzy dokonali poświęcenia i błogosławieństwa nowej przychodni, poseł Mirosław Suchoń, radny powiatowy Józef Herzyk reprezentujący posła Stanisława Szweda, radny wojewódzki Rafał Ryplewicz w imieniu marszałka śląskiego Wojciecha Saługi, komendant Komisariatu Policji w Jasienicy Janusz Pach, przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica, Tomasz Osuch, radny, a zarazem lekarz nowej przychodni i jej kierownik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Genowefa Kopeć, radni Maria Bury, Irena Sojka, Zofia Polok, Grażyna Gaszek, Lucyna Zawada, Urszula Biegun, Andrzej Szimke, Marek Szimke, Stanisław Cebulak, Wiesław Czarnecki, kierownik SG ZOZ Justyna Lorańczyk, przedstawiciele jednostek Gminy, sołtys Międzyrzecza Górnego Agnieszka Rycak, lekarz przychodni w Międzyrzeczu Górnym Iwona Ornowska-Osuch, lekarz przychodni w Grodźcu Małgorzata Gołyszny, projektanci, wykonawcy i inspektorzy.

Wójt podziękował za udział w uroczystości otwarcia, a specjalne podziękowania i gratulacje przekazał radnym Rady Gminy, proboszczowi Parafii św. Marcina ks. Janowi Walusiowi, który przekazał na rzecz ośrodka grunt parafii, projektantowi Karolowi Bulandzie, wykonawcy Mateuszowi Wojsławowi, inspektorowi nadzoru Andrzejowi Drągowi, a także zaangażowanym w realizację projektu pracownikom Gminy na czele z wicewójtem Krzysztofem Wieczerzakiem.Nowej inwestycji pogratulowali poseł Mirosław Suchoń i radny Rafał Ryplewicz. Za całość nadzoru i wielkie zaangażowanie na wszystkich etapach od pomysłu, poprzez starania o pozyskanie gruntu i finansowanie, projektowanie po etap wykonania i wykończenia podziękowania dla wójta Janusza Pierzyna złożyli Tomasz Osuch, radny, a zarazem lekarz i kierownik ośrodka w Międzyrzeczu, oraz kierownik Samodzielnego Gminnego ZOZ Justyna Lorańczyk.

Budowa nowego ośrodka zdrowia w naszej gminie to kolejne działanie poprawiające szeroko rozumiane bezpieczeństwo mieszkańców – w tym wypadku zdrowotne. Zależy nam bowiem, aby w tych coraz bardziej niepewnych czasach na miejscu tworzyć warunki, które umożliwią naszej społeczności zadbanie o siebie. To dotyczy przecież zarówno wsparcia dla szpitali w Bielsku, ale i zapewnienie odpowiedniego sprzętu i warunków do pracy ochotniczych straży pożarnych oraz dofinansowania policji na naszym terenie. Przypomnę, że Gmina Jasienica jako jedna z nielicznych w kraju zachowała przed laty pod swoją administracją ośrodki zdrowia, nie dopuszczając do ich prywatyzacji. Mimo powszechnie znanych problemów z finansowaniem służby zdrowia, przychodnie w naszej gminie zostały dobrze wyposażone, prowadzą szeroką diagnostykę, przyjmują tu lekarze specjaliści wielu kierunków. Działa również punkt wyjazdowy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, a także świąteczna i nocna opieka ambulatoryjna. Z dużym wsparciem środków z naszego gminnego budżetu osiągnęliśmy to, że zdecydowaną większość spraw leczniczych nasi mieszkańcy mogą załatwiać na miejscu, bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków zlokalizowanych poza gminą.

 

Służba zdrowia w gminie Jasienica

Ośrodki Zdrowia SG ZOZ w Jasienicy funkcjonują w Jasienicy, Mazańcowicach, Grodźcu, Rudzicy i Międzyrzeczu Górnym. Wszystkie świadczą usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej dla ponad 16 tys. pacjentów, a więc świadczenia lekarza, pielęgniarki i położnej. Realizowane są także świadczenia pielęgniarki, udzielane w środowisku nauczania i wychowania, oraz świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Ponadto Ośrodek Zdrowia w Jasienicy dysponuje poradnią rehabilitacyjną i pracownią fizjoterapii ambulatoryjnej. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej działa:

poradnia kardiologiczna,

poradnia neurologiczna,

poradnia pulmonologiczna,

poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej,

poradnia okulistyczna.

Pacjenci mają tam także możliwość skorzystania z usług Laboratorium Analitycznego, pracowni USG oraz pracowni RTG.

Przy ośrodku działa punkt nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz wyjazdowy punkt karetki, zarządzany przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe.

 

W 2019 r. Gmina wybudowała nowy Ośrodek Zdrowia w Mazańcowicach, dwukondygnacyjny budynek z windą dla osób niepełnosprawnych i z nowym parkingiem. Obiekt, wybudowany i wyposażony kosztem ponad 3,1 mln zł, dysponuje czterema gabinetami lekarskimi i gabinetem zabiegowym.

W Ośrodku Zdrowia w Rudzicy został przeprowadzony gruntowny remont, w 2020 r. dobudowano windę, a w 2021 r. parking z 26 miejscami.

Oprócz publicznego SG ZOZ na terenie gminy Jasienica działają jeszcze 4 niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.