Kamieniołom w Kozach zyskuje na atrakcyjności, dzięki kolejnym inicjatywom, jakie są w tym wyjątkowym miejscu podejmowane.

Nowością, z której można już korzystać wybierając się w okolice kamieniołomu, jest panorama w formie księgi. Ta atrakcja, zamontowana na tzw. nasypach obok lunet, jest nie tylko estetycznym elementem przestrzeni. To przede wszystkim praktyczna instalacja dla odwiedzających. Każdy może bez trudu sprawdzić, jakie obiekty widoczne są na horyzoncie, poznać ich nazwy oraz odległości, a przy okazji lepiej zrozumieć otaczający krajobraz, obejmujący tereny również poza gminą Kozy.

Z poprawą bezpieczeństwa w rejonie kamieniołomu wiąże się z kolei montaż urządzenia AED. To specjalistyczny defibrylator zewnętrzny, który może okazać się przydatny w razie zaistnienia nagłych sytuacji związanych z zatrzymaniem krążenia. Jest łatwy w użyciu, a za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi użytkownika ratującego życie przez procedurę w pełni bezpiecznej defibrylacji.

Gmina, dzięki pozyskaniu znaczących środków zewnętrznych, jest również w trakcie realizacji przedsięwzięcia, które obejmuje rekultywację kamieniołomu. Na ten rok przewidziano sporządzenie kompletnej dokumentacji projektowej, w dalszej kolejności ruszą prace na obszarze ok. 5 hektarów, związane m.in. ze stabilizacją gruntu, rozwojem bioróżnorodności i stworzeniem ścieżki edukacyjnej.

– Wszystko to wpisuje się w dążenia, by kamieniołom był miejscem chętnie odwiedzanym przez osoby poszukujące aktywnego i przyjemnego wypoczynku, nie zapominając o jego wyjątkowych walorach przyrodniczych – mówi Marcin Lasek, zastępca wójta gminy Kozy. (MA)


- - - - -
Czytaj również: https://gazetabeskidzka.pl/artykul/kurs-dj-jak-zaczac-nauke-miksowania-muzyki