? Młodzież powinna spędzać swój wolny czas w sposób pożyteczny i aktywny ? mówi Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza, nawiązując tym samym do nowego miejsca, stworzonego na terenie gminy. W pobliżu tężni zdrojowej zagospodarowano plac na tzw. street workout, czyli urządzenia do ćwiczeń całego ciała.
W Jaworzu systematycznie przybywa miejsc, w których mieszkańcy w różnym wieku mogą się spotykać. Po otwarciu tężni zdrojowej, na terenie przy ul. Koralowej stworzono kolejne, którego powstanie jest następstwem inicjatywy samych jaworzan.
W ubiegłym roku do wójta Radosława Ostałkiewicza z ciekawym pomysłem zwróciło się dwóch młodych mieszkańców gminy. Zaproponowali wykonanie przyrządów, służących do ćwiczeń fizycznych. Nie jest to jednak typowa siłownia zewnętrzna. Przestrzeń street workout to 17 urządzeń, które poprzez umiejętną pracę własnym ciałem umożliwiają ćwiczenia wszystkich partii mięśni. Urządzenia mogą służyć również osobom niepełnosprawnym.
Jak się okazało, nowe miejsce powstałe na przełomie lipca i sierpnia, szybko zainteresowało osoby w różnym wieku. Już po kilku dniach funkcjonowania przyciągało wielu jaworzan. ? Pomysł od razu mi się spodobał. Młodzież powinna spędzać swój wolny czas w sposób pożyteczny i aktywny. Obiekt tętni życiem aż do późnych godzin wieczornych, czasami nawet brakuje miejsca dla chętnych do ćwiczenia. Co ważne, jest przy tym całkowicie bezpieczny ? tłumaczy wójt Ostałkiewicz.
Jak się okazuje, szybko wokół placu ćwiczeń zgromadziło się środowisko młodzieży, zainteresowanej zdrowym stylem życia. ? Dwa razy w tygodniu pojawiają się zaawansowane w tej dziedzinie osoby, którzy dokładnie tłumaczą, jak powinien wyglądać trening i jak najefektywniej wykorzystać te urządzenia ? powiedział nam jeden z ćwiczących.
Wszystkie zamontowane urządzenia posiadają wymagane atesty. Bezpieczeństwo ćwiczących zapewnia również gumowe podłoże, ułożone pod kolejnymi stacjami street workoutu. Rekreacyjna przestrzeń w Jaworzu wzorowana jest na podobnych obiektach za granicą. Zastosowane tu rozwiązanie ma natomiast całkowicie autorski charakter. ? Włączając w to tężnię zdrojową udało się stworzyć przyjazne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe dla wszystkich mieszkańców. Postaramy się jeszcze wzbogacić je, m.in. instalując oświetlenie ? mówi wójt Jaworza.
Koszt inwestycji to 70 tys. zł, w całości sfinansowano ją ze środków budżetu gminy na 2015 rok. (MAN)

silka jaworze INT