Nabór już od czwartej klasy szkoły podstawowej, pionierski projekt klasy futsalowej czy zwolnienie z czesnego dla najlepszych spośród rekrutujących się do placówki – mająca renomę Szkoła Mistrzostwa Sportowego BTS Rekord w Bielsku-Białej przygotowuje się intensywnie do kolejnego roku szkolnego 2023/2024.

Przywołane w tytule hasło, jakie od lat przyświeca Szkole Mistrzostwa Sportowego z siedzibą w Cygańskim Lesie, nie jest ani przypadkowe, ani tym bardziej używane na wyrost. Umiejętne połączenie edukacji ze sportem stanowi często dla młodych ludzi nie lada wyzwanie. Dzięki odpowiedniemu podejściu w Rekordzie jest to możliwe, stąd wielu rodziców decyduje się na wysłanie swoich dzieci właśnie do tej bielskiej placówki. – Chętnych, aby do naszej szkoły uczęszczać, jest co roku w okresie naboru dużo więcej, aniżeli faktycznie możemy do poszczególnych klas przyjąć. To jednak jakość pod względem zarówno edukacyjnym, jak i sportowym pozostaje niezmiennie najważniejsza – tłumaczy Anita Gańczarczyk, dyrektor SMS Rekord.

 

Nastawienie na sukces

Tegoroczna rekrutacja prowadzona jest już od czwartej klasy szkoły podstawowej, równocześnie trwa nabór uzupełniający do pozostałych roczników na tym poziomie edukacji. Podobnie rzecz ma się z klasami licealnymi, przy czym całkowitą nowością jest wprowadzenie jednej z klas pierwszych o futsalowym profilu, dla młodzieży z roczników 2008-2009. – Szkolenie piłkarsko-futsalowe z powodzeniem prowadzimy w układzie szkolno-klubowym od lat. I o ile rozwój jest dostrzegalny, to niekoniecznie dostarczamy aktualnie tak wielu zawodników do pierwszej drużyny naszego futsalowego Rekordu, jak to było jeszcze kilka lat temu – przyznaje Janusz Szymura, prezes BTS Rekord, organu prowadzącego SMS.

Szkoła liczy aktualnie nieco ponad 200 uczniów. Coraz liczniejsze jest w niej grono dziewcząt, które odważnie stawiają na sport, dostrzegając zresztą swoją przyszłość w drużynach Rekordu. Ta występująca w rozgrywkach halowych przynależy do ścisłej czołówki w kraju, z kolei reprezentantki piłkarskiego zespołu bliskie są powrotu na boiska elitarnej Ekstraligi. Skoro o sukcesach mowa, to niezmiennie swoją wartość potwierdzają młodzieżowe ekipy. Wspomnieć należy o tytułach futsalowych mistrzów Polski, po które sięgnęli podopieczni szkoły w kategoriach wiekowych do lat 13 i 15. Złoto stało się także udziałem „rekordzistek” do lat 17, a srebro ich nieco starszych koleżanek. Seniorzy pod szyldem Rekordu – tak w rozgrywkach futsalowych, jak i piłkarskich – walczą o realizację swoich celów – w obu przypadkach Rekord sytuuje się w ścisłej czołówce tabel Futsal Ekstraklasy oraz III ligi, mierząc odpowiednio w kolejne złoto do bogatej klubowej kolekcji i historyczny awans na szczebel centralny.

Daleko szukać nie trzeba również przykładów na właściwy rozwój indywidualny, będący naturalnym następstwem zdobywania sportowych szlifów w Rekordzie. Szczepan Mucha, tegoroczny maturzysta, zaliczył bardzo udaną rundę jesienną na boiskach piłkarskich w biało-zielonych barwach. W efekcie został dostrzeżony przez ekstraklasowego Piasta Gliwice, w którym to 19-latek doczekał się już ligowego debiutu.

 

Jakość przede wszystkim

Jak podkreśla wicedyrektor SMS Rekord Jarosław Krzystolik, wszystkie osiągnięcia pokrótce wspomniane, w tym zwłaszcza „rekordowych” zespołów, są pokłosiem systematyczności, przywiązywania szczególnej wagi do jakości, ale i dobrej współpracy na linii szkoła-klub. – Obrany przez nas i na bieżąco monitorowany proces szkolenia daje pozytywne efekty. Nasza kadra trenerska to doświadczeni i stale podnoszący swoje kwalifikacje szkoleniowcy. Nie zaniedbujemy też naboru, który pod względem stricte sportowym prowadzimy bardzo starannie – mówi.

Nabór pod kątem roku szkolnego 2023/2024 ruszył na dobre w marcu. Weryfikacja przydatności kandydatek i kandydatów do SMS Rekord w części sportowej odbywa się poprzez treningi selekcyjne i testy sprawnościowe w odpowiednich rocznikach, które według ustalonego harmonogramu prowadzone będą także w kwietniu. Do łącznej oceny dochodzą aspekty edukacyjne, a więc wyniki osiągane na poszczególnych etapach nauki.

Z obecnym naborem wiąże się też nowość, która stanowić może istotny czynnik motywujący. Troje spośród uczniów wyłonionych jako najlepsi w drodze rekrutacji zwolnionych będzie z opłaty czesnego w nadchodzącym roku szkolnym. – To dobry przykład na to, że choć ważny w naszej szkole jest sport, to edukacji absolutnie nie zaniedbujemy. Mamy świadomość, że nie wszyscy nasi absolwenci będą wyczynowymi sportowcami, a zdobywana wiedza najzwyczajniej przyda się im w życiu – dodaje dyrektor Gańczarczyk. Wskazuje również w edukacyjnym kontekście na bardzo dobre wyniki egzaminów zdawanych przez podopiecznych SMS Rekord, przewyższających średnią wojewódzką, czy niemal stuprocentową zdawalność matur.

 

Nie tylko sport i nauka

Szkoła dba zarazem o to, aby swoim podopiecznym uatrakcyjniać nieco treningowo-edukacyjną monotonię. Nie tak dawno rozpoczął się cykl ciekawych prelekcji, dotyczących ważnych zagadnień. Placówkę odwiedzili już policjanci, którzy przybliżyli kwestie związane z bezpieczeństwem, przeprowadzono także lekcję historii z udziałem specjalnej grupy rekonstrukcyjnej. – To pogłębianie wiedzy w sposób przyswajalny dla młodych osób ma znaczenie. Uczniowie podkreślają, że w naszej szkolnej społeczności czują się dobrze, cenią sobie panującą atmosferę i to, że mogą się bez przeszkód realizować – zauważa Anita Gańczarczyk.

Co pozostaje niezmienne, to znakomite warunki, z jakich korzystają na co dzień uczennice i uczniowie placówki w Cygańskim Lesie. Prócz nowoczesnych i w pełni wyposażonych sal lekcyjnych, biblioteki czy stołówki, okazałą infrastrukturę do wszechstronnego sportowego rozwoju gwarantuje Centrum Sportu Rekord. Składają się na nią trzy boiska piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią o różnych wymiarach, pełnowymiarowe boisko trawiaste, hala sportowa, siłownia oraz salka na potrzeby zajęć fitness. Uczniowie mogą liczyć także na zakwaterowanie w internacie, który zapewnia całodobową opiekę pedagogiczną. Z tej opcji pobytowej korzysta niemal połowa z obecnych podopiecznych SMS Rekord.

– Coraz częściej daje się słyszeć z ust naszych wychowanków, że Rekord był swego czasu ich dobrym wyborem. Tym większą mamy satysfakcją, że głównie w oparciu o bazę w Cygańskim Lesie na przestrzeni lat stworzyliśmy optymalne warunki do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży – dopowiada prezes Szymura.

Marcin Nikiel