Z zupełnie nowej przestrzeni, wyjątkowej pracowni, która wykonana zostanie w ramach konkursu „Zielona Pracownia”, korzystać będą w nowym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach.

Początkiem czerwca w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyła się uroczystość wręczenia dotacji przyznanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kolejnej edycji konkursu „Zielona Pracownia”. Nagrodzonych zostało łącznie 85 placówek z terenu województwa śląskiego, w tym Szkoła Podstawowa w Buczkowicach, która wśród laureatów – z przyznaną kwotą 48 tys. zł – znalazła się w następstwie opracowania projektu „Bukowa Dolina”.

Pracownia biologiczno-geograficzna, jaka powstanie w placówce oświatowej w Buczkowicach, wyposażona będzie zgodnie z najnowszymi standardami technicznymi, ekologicznymi i dydaktycznymi. – Pozyskane fundusze umożliwią przekazywanie wiedzy w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Pomogą w rozwijaniu pasji i zainteresowań przyrodniczych, biologicznych i geograficznych u wszystkich naszych uczniów. Bardzo się z tego powodu cieszymy, a widzimy też, że i uczniowie podchodzą do tematu z entuzjazmem. Ruszamy z pierwszymi pracami końcem czerwca i liczymy, że na początek września będziemy gotowi – zauważa Anna Kasińska, dyrektor szkoły w Buczkowicach i pomysłodawczyni wykonania „Zielonej Pracowni”.

Nowa pracownia zostanie wyposażona m.in. mikroskopy, zestawy do doświadczeń terenowych, interaktywne modele geograficzne oraz zielony kącik naukowy z roślinami. Będą w niej też pomoce do analizy próbek gleby i wody. Marta Kropacz, nauczycielka biologii i współtwórczyni pozytywnie ocenionego wniosku, zapowiedziała już, że zajęcia pozwolą uczniom na bezpośredni kontakt z naturą, obserwacje w terenie oraz praktyczne eksperymenty, co niewątpliwie wzbogaci i uatrakcyjni lekcje.

– Znaczenie odpowiednio prowadzonej edukacji ekologicznej dla przyszłych pokoleń jest dziś ogromne, bo widzimy, że znajduje faktyczne przełożenie na naszą codzienność – mówi wójt gminy Buczkowice Jerzy Kanik, symbolicznie odbierający dotację w towarzystwie reprezentacji szkolnej społeczności. (MA)