Gmina Wilkowice przystępuje do realizacji projektu „Cyberbezpieczny Urząd Gminy w Wilkowicach”, na który pozyskała środki finansowe z Unii Europejskiej.

Zwiększenie bezpieczeństwa informacji przez wzmacnianie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania incydentom, wykrywania ich i reagowania na nie to nadrzędne założenie projektu „Cyberbezpieczny Urząd Gminy w Wilkowicach”. Przedsięwzięcie obejmuje m.in. zlecenie opracowania kompleksowego programu szkoleniowego oraz zakup materiałów szkoleniowych z zakresu cyberbezpieczeństwa, co ma przyczynić się do podnoszenia poziomu świadomości u pracowników administracyjnych Urzędu. Przewidziano ponadto zakup oraz wdrożenie licencji oprogramowania i urządzeń technicznych poprawiających bezpieczeństwo informacji, a także aktualizację Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji wraz z przeprowadzeniem audytu wdrożonego systemu.

Dlaczego projekt ma tak istotne znaczenie, a Gmina o jego realizację zabiegała? – Doskonale wiemy, jak bezpieczeństwo informacji jest ważne w obecnych czasach. Uzyskamy w jego następstwie zmniejszenie prawdopodobieństwa narażenia naszego Urzędu na wszelakie szkody, wstrzymanie jego pracy, utratę danych czy mienia, ujawnienia danych wrażliwych osobom nieuprawnionym, a nawet umożliwienia atakującym zniszczenia dokumentów bądź danych – mówi wójt gminy Janusz Zemanek.

Całkowita wartość projektu to 1 134 060,00 zł, przy czym wysokość wkładu unijnego wynosi dokładnie 712 521,63 zł, a dofinansowanie z budżetu państwa to kwota 135 718,41 zł. (UG)