Wykorzystana szansa rozwoju
Gmina Wilkowice sklasyfikowana została na najwyższym miejscu spośród wszystkich samorządów w województwie śląskim w kategorii „Gmin Wiejskich”, a w skali kraju zajęła wysoką 22. pozycję spośród 1513 takich gmin.
Dane wskazujące na znakomite osiągnięcia opublikowane zostały w podsumowującym kolejną kadencję miesięczniku samorządu terytorialnego „Wspólnota”. W znacznej mierze to pokłosie ogromnych projektów inwestycyjnych służących mieszkańcom, których – wykorzystując sprzyjające ku temu okoliczności – władze Gminy Wilkowice się podjęły.
Na obszarze gminy kanalizacja sanitarna systematycznie powstawała od niemal 40 lat. Zdecydowanie jednak największy rozmach przybrały prace przeprowadzone w ostatniej kadencji samorządowej. Fakty są niezaprzeczalne, wybudowane od 2019 do 2023 roku przeszło 90 kilometrów sieci to następstwo największego w historii gminy projektu „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Wilkowice w wyznaczonych obszarach aglomeracji” (84,6 km), który dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej oraz dziesięciu dodatkowych zadań powiększających istniejącą sieć kanalizacyjną o kolejne 5,78 km. Po zakończeniu tych prac poziom skanalizowania w całej gminie wynosi ponad 98 procent, a znaczące grono mieszkańców w poszczególnych sołectwach, doceniając oczywisty komfort codziennego funkcjonowania, skorzystało z możliwości podłączenia swoich budynków do sieci zbiorczej.
Jest też inny aspekt, który potwierdza zasadność tak ogromnej inwestycji. Na samorządy w całej Polsce, wraz z nowelizacją Prawa wodnego i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nałożony został w 2022 r. nowy obowiązek składania sprawozdania z zakresu nieczystości ciekłych. Rozwiązanie to równoznaczne jest z koniecznością uzupełnienia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków na swoim terenie, a także ze skontrolowaniem regularności wywożenia ścieków przez mieszkańców. I tu w wielu gminach pojawił się naprawdę spory problem, ponieważ kary zarówno dla samorządów, jak i dla samych mieszkańców są ogromne, a wynikają wprost z faktu, iż Polska przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do wypełnienia wymogów dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych zgodnie z określonymi w negocjacjach i zapisanymi w Traktacie Akcesyjnym terminami i okresami przejściowymi.
Toteż inwestycje kanalizacyjne, w związku z obecnymi wymaganiami, są bez żadnych wątpliwości najlepiej ulokowanymi środkami z punktu widzenia zarówno gmin, jak i ich mieszkańców.
Waga wspomnianej inwestycji jest na tyle istotna, że ujęta została w dwóch z czterech parametrów składających się na ostateczny ranking „Wspólnoty” – sukcesie finansowym, związanym z budżetem jednostki samorządu terytorialnego, oraz sukcesie infrastrukturalnym, odnoszącym się przede wszystkim do komunalnej infrastrukturalny technicznej i zwiększenia odsetka osób zamieszkujących w budynkach podłączonych do sieciowej kanalizacji.
Gmina Wilkowice dobrze wypadła również w kategorii sukcesu ekonomicznego. To oznacza, iż jest miejscem, w którym dobrze się żyje i prowadzi działalność gospodarczą. Z danych świadczących o zrównoważonym rozwoju odnotować należy, że co roku do użytkowania na terenie gminy oddawanych jest około 80 nowych budynków jednorodzinnych. To znaczący kapitał społeczny, tym bardziej, że nowi mieszkańcy i ich zarobki przekładają się na dochody Gminy.
Na wysokie notowania Wilkowic złożyła się również pokaźna pula pozyskanych środków. Fundusze unijne pozwoliły zrealizować przywołany projekt kanalizacyjny, te na poziomie rządowym – istotnie poprawić warunki edukacyjne najmłodszego pokolenia mieszkańców gminy. Pełną parą działa już nowoczesne Przedszkole Publiczne w Mesznej, jak również rozbudowana nieopodal Szkoła Podstawowa. Przebudowy i modernizacji doczekało się wiele dróg, mostów czy chodników, a to przekłada się na bezpieczeństwo. W sukcesie infrastrukturalnym ujęto również udział odpadów zebranych selektywnie w relacji do ogółu zebranych odpadów komunalnych. I na tym polu gmina ma się czym pochwalić, uzyskując za rok 2022 poziom recyklingu 32,8508 proc., znacząco przekraczając wymagany próg.
Sukces społeczny to m.in. skala wydatków na działania związane z ochroną powietrza atmosferycznego, klimatu oraz wód. Dla przypomnienia, gmina Wilkowice była jedną z dwóch w Polsce, w której przeprowadzony został pilotaż programu „Czyste Powietrze” – obecnie największego ogólnokrajowego programu ochrony środowiska. Program doczekał się wielu modyfikacji, jednak u jego podstaw nadal widać doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji blisko 150 modernizacji kotłowni i dociepleń budynków przeprowadzonych przez mieszkańców Wilkowic. Niezależnie od tego realizowano z powodzeniem Program Ograniczenia Niskiej Emisji.
|
Kategoria
|
Kadencja Gminy Wilkowice
|
||||
|
2002-2006 |
2006-2009 |
2009-2013 |
2013-2017 |
2017-2022 |
|
|
Sukces finansowy |
78 /miejsce/ |
1455 |
450 |
410 |
1086 |
|
Sukces ekonomiczny |
651 |
701 |
62 |
35 |
43 |
|
Sukces infrastrukturalny |
1450 |
416 |
195 |
72 |
16 |
|
Sukces społeczny |
- |
- |
381 |
385 |
271 |
|
Sukces kadencji 2018-2023 – podsumowanie |
247 |
797 |
81 |
52 |
22 |
Gmina nie szczędzi także środków własnych z budżetu, aby zabezpieczyć skuteczny i komfortowy transport zbiorowy. Z jednej strony dobra współpraca z miastem Bielsko-Biała i dojazd autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego linią nr 57 do Bystrej oraz linią nr 2 do Wilkowic. Z drugiej, przejeżdżające przez Meszną i Bystrą autobusy Komunikacji Beskidzkiej, których właściciela Gmina jest członkiem, tworzą unikatową w skali gmin wiejskich sieć komunikacji autobusowej.
Gmina postarała się także o rozwój organizacji społecznych poprzez gruntowny remont i przekazanie w ich użytkowanie budynku przy ulicy Fałata 2h w Bystrej. Od września 2022 r. to wyjątkowa przestrzeń aktywności, przeznaczona do całorocznego wykorzystania przez organizacje społeczne i innych działaczy z terenu gminy.
W celu realizacji tych wszystkich projektów Gmina zaciągnęła spore kredyty, aby zagwarantować wkład własny na realizację inwestycji, które teraz trzeba spłacić. Podkreślić jednak należy, że wszystkie zrealizowane przedsięwzięcia zostały w znaczącym stopniu dofinansowane ze źródeł zewnętrznych, a ich realizacja zabezpieczyła potrzeby społeczne w perspektywie długofalowej. Jak twierdzi wójt Janusz Zemanek, Gmina doskonale wykorzystała szansę na pozyskanie środków w ostatnich latach, choć zaznacza, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat trzeba będzie mocno ograniczyć wydatki w związku ze spłatą kredytów. Dodaje, że zaplanowane wcześniej do realizacji siedem zadań, na które zabezpieczono już pieniądze, pozyskanie niemalże w całości ze źródeł zewnętrznych w kwocie 22 402 292,50 zł, powinny przebiegać bez zakłóceń. (MN)

Janusz Zemanek,
wójt gminy Wilkowice:
Wszystko z myślą o mieszkańcach i na rzecz poprawy jakości życia jako cel. Czytelna strategia rozwoju jako droga do tego celu. Konsekwencja, profesjonalizm w działaniach, zgrany i doświadczony zespół jako narzędzie i wreszcie skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych jako niezbędny element realizacji strategii. Do tego współpraca i porozumienie na wszystkich poziomach – to według mnie kluczowe składowe sukcesu, gdy patrzymy na dokonania naszej społeczności w ostatnich latach.
Przed nami kolejna kadencja samorządowa, która przyniesie zapewne nowe wyzwania. Potrzeby mieszkańców gminy Wilkowice będą tym bardziej słyszalne, jeśli zadbamy o naszych reprezentantów na szczeblu powiatowym. W mijającej kadencji mieliśmy trzech przedstawicieli w Radzie Powiatu Bielskiego i podobnie może być teraz. Stąd mój apel, aby 7 kwietnia wypełnić przywilej uczestniczenia w społeczeństwie obywatelskim i wykazać troskę o przyszłość naszej gminy. Głos każdego mieszkańca to jedno z podstawowych założeń sprawnego funkcjonowania samorządu, a to niezmiennie cel, który niezależnie od poglądów nas łączy. Dobra decyzja ma fundamentalne znaczenie, a bez żadnych wątpliwości należy do nich ta o udziale w wyborach.