Maria Kubik z Bestwiny, znana i ceniona twórczyni ludowa, zaprezentowała na wystawie swoje prace hafciarskie, które wzbogaciły zasoby Muzeum Regionalnego w Bestwinie.

W okresie od stycznia do końca czerwca pani Maria realizowała autorski program „Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich”, na który otrzymała grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Celem mojej pracy będzie przekazanie młodemu pokoleniu, jak dawniej ozdabiano izby domostw. Wcielę się ponadto w rolę instruktorki przed kamerą. Powstały materiał dydaktyczny będzie swoistą formą dialogu młodego pokolenia z moją osobą oraz zanikającą twórczością ludową. Prace zostaną wykonane tradycyjną metodą, ręcznie w kanonie sztuki ludowej za pomocą igły, nitki i tamborka. Niektóre z prac będą wymagały uszycia – wyjaśniała stypendystka z Bestwiny w jednym z tegorocznych wydań „Gazety Beskidzkiej”.

Maria Kubik efekty swojej żmudnej pracy zaprezentowała 6 sierpnia, gdy w bestwińskim Muzeum Regionalnym odbyła się wystawa temu poświęcona. Komplet pościeli, makatki, obrus na stół, bieżnik na komodę, becik, wyposażenie do kołyski oraz ozdobniki do półek – wszystkie te dzieła zyskały uznanie i podziw zwiedzających. Stypendystce gratulacje i życzenia przekazał przy tej okazji wójt Bestwiny Artur Beniowski, doceniając rolę twórczyni ludowej w propagowaniu często zapominanej współcześnie kultury. Przekazanie wspomnianych zbiorów muzealnych zapewni w przyszłości dotarcie poprzez stałą ekspozycję do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Zgodnie z założeniami projektowymi, prócz tradycyjnej formy wystaw, artystka zadbała także o specjalny przekaz skierowany do młodzieży. Wirtualnie za pośrednictwem filmików na platformie YouTube oraz dzięki prowadzonym w muzeum warsztatom. Pierwsze efekty już są, dwie uczennice zadeklarowały chęć zaznajamiania się z technikami hafciarstwa. (R)

 

Kubik Marynia