Ruszyły pierwsze prace związane z termomodernizacją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince, wcześniej gmina pozyskała niezbędne dla inwestycji dofinansowanie.
Największa z placówek oświatowych w gminie Bestwina od dłuższego czasu wymagała wykonania prac, zmierzających do poprawy efektywności energetycznej budynku. – Notowaliśmy tu bardzo duże ubytki energii. Wystarczy wspomnieć, że pozostałe trzy placówki funkcjonujące w Bestwinie, Kaniowie i Janowicach w sumie nie generowały takich strat, jak ta w Bestwince – wyjaśnia wójt gminy Artur Beniowski.
Toteż gmina czyniła starania, by pozyskać środki zewnętrzne, niezbędne do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Zakończyły się one powodzeniem, dzięki czemu przy 15-procentowym wkładzie własnym z budżetu i dofinansowaniu na poziomie 85 procent z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2010, zadanie mogło być rozpoczęte.
W pierwszym etapie, aż do czasu zakończenia bieżącego roku nauki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwince, realizowane są te prace, które nie powodują żadnych uciążliwości w prowadzeniu tu zajęć edukacyjnych. W okresie wakacyjnym inwestycja nabierze rozpędu, obejmując szeroki zakres, w tym ocieplenie ścian, wymianę okien i pokrycia dachowego. Z kolei stare i mocno wysłużone piece gazowe oraz instalacje zastąpią nowoczesne kotły. W dodatku zadbano o możliwość regulacji ogrzewania w poszczególnych częściach budynku – osobno w szkole podstawowej, przedszkolu oraz obiekcie sportowym – w zależności od potrzeb.
Koszt wspomnianej inwestycji to ok. 4,2 mln zł. Według założonego harmonogramu prace mają zakończyć się do połowy przyszłego roku, ale nie jest wykluczone, że uda się to wcześniej. Przy okazji zadania planowane jest również zagospodarowanie terenu wokół placówki.
Termomodernizacja ZSP w Bestwince to niejedyna z aktualnie prowadzonych inwestycji oświatowych w gminie Bestwina. Od września 2017 r. dwie dodatkowe sale z przeznaczeniem na zajęcia dydaktyczne zyska przedszkole w Janowicach. Ze środków własnych gmina wydatkowała na ten cel ok. 300 tys. zł, które pierwotnie nie były ujęte w budżecie. – Ich wygospodarowanie było o tyle konieczne, że ma bezpośredni związek z dostosowaniem obiektu na przyjęcie dzieci trzyletnich. Co istotne, po zrealizowaniu prac potrzeby w gminie zostaną w tym zakresie w pełni zabezpieczone – zauważa wójt Beniowski.
Jednocześnie gmina przygotowuje dokumentację, by wystąpić o środki na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie, w części gdzie funkcjonują obecnie przedszkole oraz biblioteka.

(RAF)


wojt-artur-beniowskiArtur Beniowski,
wójt gminy Bestwina:
Termomodernizację placówki oświatowej w Bestwince planowaliśmy z racji nieodzownej poprawy efektywności energetycznej w obiekcie. W przyszłym roku to zadanie zostanie zrealizowane, będąc już kolejnym istotnym przedsięwzięciem w zakresie oświaty na terenie gminy.
Wobec wprowadzanej od nowego roku szkolnego reformy oświaty stanęliśmy jednocześnie przed koniecznością dostosowania do niej szkolnych sal, z czym także sobie poradziliśmy. To jednak kosztowało nas tylko w perspektywie bieżącego roku ok. pół miliona złotych, wydanych z własnych środków gminy. Nie są to niestety małe kwoty, a pomimo zapowiedzi nie widać ministerialnego dofinansowania idącego za reformą i wspierającego samorządy w zadaniach oświatowych.
Warte podkreślenia jest to, że we wszystkich szkołach w naszej gminie warunki dla uczniów są bardzo przyzwoite. A w związku z przywołaną reformą pracy nie straci żaden z nauczycieli, ani pracowników obsługi.