Bestwińskie Spotkania Folklorystyczne „V Laski uOzgraj” jak co roku przyniosły barwny i ciekawy przegląd kultur oraz tradycji regionalnych.
W ostatnią sobotę maja na estradzie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie można było z bliska przyjrzeć się kulturalnym wpływom regionów Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego i Małopolski, a co za tym idzie tradycjom górali śląskich i żywieckich, a także rodzimych Lachów.
Część artystyczną imprezy rozpoczął doskonale znany mieszkańcom Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”, który zaprezentował szereg tradycyjnych tańców lachowskich, wykorzystując również przyśpiewki i elementy humorystyczne. Grupie towarzyszyła kapela kierowana przez Mariusza Mikę. Po dorosłych na scenę wyszli najmłodsi regionaliści z „Małej Bestwiny”. Dopingowane przez rodziców dzieci przedstawiły ciekawy program, radząc sobie nawet z przysparzającą trudności gwarą.
W strojach krakowskich, z charakterystycznymi pawimi piórami nad głowami panów i czerwonymi koralami na szyjach pań, wystąpił z kolei Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”. O niestylizowany folklor górnośląski zadbali dla odmiany Ślązacy z Ćwiklic koło Pszczyny, którzy na scenie pojawili się w autentycznych strojach pszczyńskich z początków XX wieku. Zainteresowanie wzbudził również Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Limanowianie”. Oprócz folkloru góralskiego zespół kultywuje też lachowski, specjalizując się m.in. w tańcach typu polka oraz tych obrazujących codzienne czynności kowala, czy szewca.

(R)