Jedenastu partnerów podpisało 14 marca w Pszczynie porozumienie o współpracy przy budowie 40-kilometrowej ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego.
Porozumienie podpisali wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński oraz Katarzyna Adamiec z zarządu Powiatu Bielskiego, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, wiceprezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Mirosław Szemla, a także przedstawiciele powiatów cieszyńskiego i pszczyńskiego, reprezentanci gmin Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna, Strumień i Chybie, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Bielsko. Uroczyste podpisanie aktu współpracy odbyło się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej o długości ok. 42 km i szerokości 2,5 m. Na zdecydowanej większości trasa ma być asfaltowa. Dodatkowo powstaną wypożyczalnie rowerów, miejsca odpoczynku, place zabaw oraz tablice informujące o zlokalizowanych w pobliżu atrakcjach turystycznych.
Samorządy wspólnie wyznaczyły już wstępny przebieg trasy. Przede wszystkim ma ona przebiegać jak najbliżej Jeziora Goczałkowickiego. Ma też być bezpieczna dla użytkowników, dlatego będzie prowadzić głównie wałami, koroną i dawną tzw. drogą technologiczną. Jednocześnie trasa wokół jeziora ma tak przebiegać, aby tysiące rowerzystów korzystało z niej w sposób bezpieczny dla środowiska, przede wszystkim siedlisk ptaków oraz urządzeń technicznych zbiornika. Użytkownikami trasy będą nie tylko rowerzyści, ale także biegacze, a być może i triathloniści.
Utworzenie tak długiej trasy rowerowej o wyjątkowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych pozwoli na przygotowanie oferty turystycznej i rekreacyjnej, a tym samym na ożywienie terenów wokół tej jednej z większych atrakcji regionu. Już teraz w pobliżu zbiornika przebiega kilka dużych tras rowerowych, niezwykle atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, dodatkowo w ich pobliżu, na terenie gmin okalających akwen, znajduje się wiele ciekawych dla turystów miejsc.
Ścieżka mogłaby powstać w ciągu najbliższych dwóch lat. Szacunkowy koszt jej utworzenia wyliczono na ok. 10 mln zł. Zdecydowana większość tej kwoty ma pochodzić z dofinansowania z funduszy europejskich w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Będzie to możliwe dzięki znalezieniu partnerów po stronie czeskiej, a więc samorządów Hawirzowa i Karwiny, planujących podobną inwestycję nad Jeziorem Cierlicko. (Łu)

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.