W Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie zrealizowano projekt, który zakładał montaż kompletnego systemu centralnego ogrzewania budynku.
Bestwińskie Muzeum funkcjonuje jako obiekt całoroczny, ale w okresie zimowym udostępnianie gościom zbiorów i organizowanie w nim wydarzeń było dotychczas mocno utrudnione. Funkcjonowało tu wprawdzie ogrzewanie elektryczne, ale oparte o niezbyt wydajne przenośne grzejniki, które nie gwarantowały utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach przez dłuższy czas.
Gmina poczyniła więc starania o to, aby zgromadzić środki na zamontowanie centralnego ogrzewania budynku, składającego się z kotłowni z piecem gazowym jednofunkcyjnym o mocy 29 kW wraz z kompletną armaturą, instalacji centralnego ogrzewania i gazowej wewnętrznej oraz grzejników z zaworami termostatycznymi. Zadanie wykonano kosztem przeszło 52 tys. zł, z czego blisko 19 tys. to wkład własny z budżetu gminy.
Jak przekonuje wójt Artur Beniowski, bestwińskie muzeum po inwestycji to miejsce przyjazne dla wszystkich odwiedzających. – Warunki jego funkcjonowania staną się teraz komfortowe także w okresie późnojesiennym i zimowym. Bez przeszkód będą się tu odbywały zgodnie z ustalonym terminarzem lekcje historyczne, wydarzenia promujące lokalne tradycje i wspierające zachowanie dziedzictwa historycznego i kulturalnego regionu oraz różnego rodzaju wystawy – mówi wójt gminy.
Muzeum Regionalne im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie powołane zostało w 1993 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Aktualnie na zbiory muzealne składają się ekspozycje związane z historią Bestwiny i okolic, ważnymi postaciami tych terenów oraz życiem tutejszych mieszkańców. Wizytówką placówki jest zrekonstruowane wnętrze XIX-wiecznej bestwińskiej chaty, wozownia z paradnymi powozami, sala dawnych narzędzi rolniczych, czy ekspozycja dokumentów historycznych i sztuki sakralnej.
W murach obiektu działa galeria „Na Prowincji” oraz Książnica Regionalna, udostępniająca pozycje z lokalnego rynku wydawniczego. W ogrodzie funkcjonuje natomiast skansen Pasieki Słowiańskiej. To tu swoją siedzibę ma Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, placówka jest także miejscem zebrań seniorów, stowarzyszeń i grup działających na terenie gminy.

(M)


logotypy