Zygmunt Podkówka z Jaworza otrzymał tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki. Uroczystość odbyła się tradycyjnie 11 listopada w cieszyńskim teatrze.
Zygmunt Podkówka to jeden z pasjonatów tradycji, który w latach 90. XX w. wpadł na pomysł zagospodarowania swojego ogrodu. Od tej pory nieustannie gromadzi eksponaty, rozbudowując założony przez siebie skansen. Miejsce to szybko stało się celem wycieczek, połączonych z możliwością zdobycia wiedzy na temat dawnego życia mieszkańców Śląska Cieszyńskiego oraz tutejszych zwyczajów.
W skansenie znalazło schronienie wiele przedmiotów, które gospodarz uratował przed zapomnieniem i zniszczeniem. Do zebranych i samodzielnie odnowionych eksponatów należą stare narzędzia rolnicze, sprzęty używane w dawnych gospodarstwach domowych, wytwory sztuki ludowej oraz szereg innych przedmiotów. Skompletowany tu sprzęt, narzędzia, czy naczynia, pozwalają na zademonstrowanie, jak tradycyjnie wyrabia się masło, czy też jak kiedyś mełło się zboże w żarnach. Gospodarz znany jest też ze swego talentu gawędziarskiego, co sprawia, że opowieści o zgromadzonych przez niego przedmiotach są niezwykle barwne. Jest to także miejsce służące edukacji i często odwiedzane przez wycieczki szkolne.
Wieść o inicjatywie Zygmunta Podkówki zdążyła wyjść poza granice Polski, co zapoczątkowało stałą współpracę z podobnymi pasjonatami oraz ośrodkami w Europie. Jak podkreśla wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz, skansen Zygmunta Podkówki jest nie tylko miejscem ekspozycji starych sprzętów, ale także stanowi tętniące życiem lokalne centrum kultury. Z kolei sam twórca deklaruje, że chce, aby to było miejsce otwarte na rozmaite inicjatywy związane z kulturą ludową, podczas których spotykają się ludzie pielęgnujący tradycję i zafascynowani folklorem.
W 2002 r. Zygmunt Podkówka został radnym Rady Gminy Jaworze, w tym okresie przyczynił się do powołania dwóch zespołów muzycznych – kapeli podwórkowej „Jaworek” oraz Orkiestry Dętej „Glorieta”. Pomaga też w nawiązaniu współpracy z gminami czeskimi, słowackimi oraz węgierskimi. Przewodniczy powstałemu w 2004 r. Społecznemu Komitetowi Obrony Demokracji, który w 2007 r. przekształca się w Stowarzyszenie „Nasze Jaworze”. W 2014 r. zostaje uhonorowany najwyższym gminnym odznaczeniem „Zasłużony dla Rozwoju Jaworza”.

(R)