Bardzo nowoczesny i funkcjonalny obiekt Miejskiej Biblioteki Publicznej końcem sierpnia zainaugurował działalność przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

„Musimy wybudować nowoczesną bibliotekę w naszym mieście” – stwierdzenie to przez długie lata przewijało się w wypowiedziach wielu mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Trudno się temu dziwić, wszak od momentu jej powstania, co miało miejsce w 1948 roku, biblioteka borykała się z uciążliwymi problemami lokalowymi.  Zapewnienia dotyczące stworzenia obiektu z prawdziwego zdarzenia doczekały się spełnienia w 2016 r. Wtedy to z inicjatywy burmistrza Mariana Błachuta Rada Miejska podjęła uchwałę o budowie nowej siedziby placówki.

Nowy gmach to bardzo funkcjonalny obiekt. Jego budowa kosztowała 8,975 mln zł, wart odnotowania jest natomiast fakt, że kwotę 2 mln zł, a więc maksymalną w tym przypadku wysokość dofinansowania, Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach jako inwestor pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Czechowicka placówka znalazła się w ten sposób w wąskim gronie 20 bibliotek z całej Polski, a o ministerialną dotację na remonty, przebudowy czy choćby tylko zakup wyposażenia, ubiegało się dziesięciokrotnie więcej podmiotów.

Czechowicka książnica mieści się na powierzchni 1700 metrów. Na tej przestrzeni zgromadzono ponad 228 tysięcy woluminów książek, audiobooków, filmów DVD, płyt CD, gazet. Do dyspozycji czytelnicy mają wypożyczalnię, dział dla dzieci i młodzieży, dział audiowizualny, czytelnię multimedialną, pomieszczenie do pracy cichej, całodobową wrzutnię, książkomat, samoobsługowy self-check, wi-fi, odtwarzacze CzytakPlus dla osób niewidomych i słabowidzących, czytniki e-booków.

Nowy budynek zintegrowany jest z zieloną przestrzenią wokół niej, gdzie znajduje się w pełni dostępny, pozbawiony barier architektonicznych plac z podświetlanym trejażem, schodami, podjazdem, linarium, stolikami i miejscami relaksu oraz tablicami wystawowymi. Na realizację zadania „Zagospodarowanie terenu wokół budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego” pozyskano dodatkowe dofinansowanie w wysokości 299 tys. zł ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

Rocznie czechowicką bibliotekę odwiedza ponad 163 tysiące użytkowników, a 11 200 osób to zapisani czytelnicy. I choć odpowiednio zaopatrzony księgozbiór stanowi kluczowy aspekt funkcjonowania biblioteki, to nie sposób nie podkreślić dodatkowego oddziaływania na lokalną społeczność całej gminy Czechowice-Dziedzice. Biblioteka to przede wszystkim miejsce przyjazne dzieciom, oferujące najmłodszym zajęcia dydaktyczne, spotkania autorskie z twórcami czy warsztaty artystyczne rozwijające zdolności manualne i wyobraźnię. Placówka poprzez comiesięczne „Kolorowe spotkania czwartkowe” integruje także środowisko osób niepełnosprawnych. Seniorów edukuje oraz przeciwdziała ich społecznemu wykluczeniu dzięki „Akademii Pięknego Czasu”, działającej właśnie przy bibliotece od 2009 r.

Za bogatą działalność kulturalną czechowicka książnica była wielokrotnie nagradzana, m.in. w 2011 roku wygrała ranking Instytutu Książki i Dziennika „Rzeczpospolita”, uzyskując tytuł Najlepszej Biblioteki w Polsce, a w kolejnych latach plasując się w czołowej „10” zestawienia. (UM)

biiblioteka 3

biblioteka 2

Uroczyste otwarcie


W czwartek 27 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna oficjalnie przeniosła się do nowej siedziby, a uroczystej inauguracji placówki dokonali m.in. pełniący rolę gospodarzy wydarzenia – burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz dyrektor placówki Ewa Kmiecik-Wronowicz.

W trakcie spotkania, które odbyło się w szczególnym reżimie sanitarnym i przy ograniczonej liczbie uczestników, zaprezentowany został film promocyjny, doskonale ukazujący wszystkie zalety nowo powstałego obiektu. Historię starań o rozpoczęcie odkładanej przez dziesięciolecia budowy nakreśliła dyrektor MBP. O roli biblioteki mówił z kolei burmistrz miasta, budynek został również poświęcony.

Przy tej wyjątkowej okazji dyrektor Ewa Kmiecik-Wronowicz odebrała brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zaszczytny tytuł Bibliotekarza Roku 2019 Województwa Śląskiego. Medale srebrne i brązowe „Za Długoletnią Służbę” otrzymało z kolei 11 pracowników czechowickiej MBP. Uroczystość uświetnił minirecital śpiewaczki operowej Izabeli Kopeć oraz wystawa twórczości laureatów tegorocznej Nagrody Promotio Urbis – państwa Rozalii i Józefa Szypułów. (R)

otwarcie 1

Zdjęcia: Mat. UM Czechowice-Dziedzice. Kulminacyjnym momentem uroczystości otwarcia było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali wspólnie: wiceminister Grzegorz Puda, burmistrz Marian Błachut, przewodniczący Rady Miasta Damian Żelazny oraz dyrektor MBP Ewa Kmiecik-Wronowicz.


 

Marian Błachut,

burmistrz Czechowic-Dziedzic:

Otwarcie tak nowoczesnego i funkcjonalnego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej to prawdziwe święto nie tylko dla wszystkich jej pracowników i czytelników, ale także dla całej naszej lokalnej społeczności. Taka siedziba była długo wyczekiwana, a efekt podjętych starań jest imponujący. Bo jest to obiekt skrojony na miarę obecnych potrzeb mieszkańców gminy, a zarazem wspaniały prezent na zbliżające się już w przyszłym roku obchody 70. rocznicy nadania praw miejskich.

Gratulując wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji ambitnego zadania, wyrażam jednocześnie przekonanie, że biblioteka będzie kontynuować swoją dobrze wykonywaną pracę. Doskonale wiemy, że jej działalność wykracza poza samo tylko tworzenie przyjaznego miejsca, gdzie wypożycza się książki. To jedno z kluczowych centrów szeroko pojmowanej kultury i edukacji całej naszej gminy.