Kompleksową ofertę aktywnego spędzenia czasu w trakcie lata przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach. Większość z propozycji skierowana jest do wszystkich mieszkańców Ziemi Bielskiej. Obiekty i tereny rekreacyjne czechowickiego MOSiR-u będą miejscem tak wielu wydarzeń, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Kąpielisko gotowe
Już od pierwszego dnia czerwca ogólnodostępne będzie kąpielisko miejskie przy ulicy Legionów. Przez okres trzech miesięcy, aż do 3 września, z tutejszych atrakcji będzie można korzystać w godzinach od 10 do 20 w dni powszednie i o godzinę dłużej – od 9 – w weekendy. Jak pokazały lata poprzednie, kąpielisko cieszy się bardzo dobrą renomą, świadczą o tym liczni jego użytkownicy. To osoby w różnym wieku. Rodziny z małymi dziećmi mają tu do dyspozycji brodzik, idealną propozycją dla nieco starszych dzieci jest rekreacyjna część basenu. Chwalone są także zjeżdżalnie, które gwarantują przyjemną zabawę. Jest poza tym sześciotorowy basen dla lubiących pływać. Z kolei wypoczywającym na słońcu posłuży również tego lata wypożyczalnia leżaków. – Kąpielisko ma swoich stałych bywalców, którzy cenią sobie jakość, ale i to, że nie ma tutaj uciążliwego tłumu i kolejek. Pozostaje tylko wyczekiwać ładnej pogody – mówi Paweł Łękawa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Kryta pływalnia
Na niesprzyjającą aurę czechowicki MOSiR proponuje kryty basen „Wodnik”, otwarty codziennie w godzinach od 7 do 22.30. Atrakcyjne ceny wstępu nie przekraczają 10 zł za godzinę, do tego należy uwzględnić specjalne bilety rodzinne. Na kompleks krytej pływalni składa się duży 25-metrowy basen, basen rekreacyjny, brodzik dla maluchów, zjeżdżalnia, wanny jacuzzi oraz odnowione sauny. Można również skorzystać z zabiegów w strefie odnowy biologicznej.
W wakacje szczególną popularnością cieszą się zajęcia szkółki pływackiej. – Nie mogło ich zabraknąć również w harmonogramie na ten rok. Szkółka przeznaczona jest dla dzieci od 8. roku życia. Działać będzie przez pierwsze dwa tygodnie lipca w godzinach porannych, aż do obowiązkowej przerwy technicznej na pływalni między 17 lipca a 6 sierpnia – wyjaśnia dyrektor Łękawa.

2
Tenis i siatkówka
Teren rekreacyjny przy czechowickim MOSiR to nie tylko pływalnie. Obejmuje on również trzy ogólnodostępne korty tenisowe. Latem odbywać się będą tu między innymi profesjonalne lekcje szkółki tenisa ziemnego pod okiem instruktora, z myślą o dzieciach od 6 do 14 lat.
Tradycyjnie latem na MOSiR-ze życiem tętnić będą boiska do siatkówki plażowej. – Prócz czysto amatorskich rozgrywek siatkarskich dla osób, przybywających na teren MOSiR-u, będziemy gospodarzem kilku imprez, które gromadzą zawodników chętnie uczestniczących w turniejach – zauważa Paweł Mazur z działu organizacji imprez.
W kolejne weekendy lipcowe, począwszy od 8-9 lipca, rozegrane zostaną trzy turnieje eliminacyjne prestiżowego Grand Prix Czechowic-Dziedzic, na który przyjeżdżają chętnie nawet zawodnicy z dalszych zakątków regionu. Rywalizację przewidziano identycznie, jak w ub.roku w kategorii mężczyzn i mikstów. Najlepsze pary oraz dodatkowo duety kobiece wystąpią w finale, jaki przeprowadzony zostanie tu w sobotę oraz niedzielę 5 i 6 sierpnia.
W „plażówkę” na czechowickim kompleksie zagra także młodzież w swoich odrębnych zmaganiach. Z sześciu turniejów składać się będą zaplanowane we wszystkie lipcowe środy i dwie w sierpniu zawody cyklu „Młoda Plaża” w gronie tak dziewczyn, jak i chłopców. Na tegoroczne wakacje przypada druga ich edycja, w inauguracyjnej wzięło udział przeszło 70 miłośników siatkówki.
Propozycją kontynuowaną jest „Plaża Old”. Impreza przewidziana na 12 sierpnia będzie mieć rangę mistrzostw Śląska w kategorii masters, czyli zawodników, którzy ukończyli 40 lat. Z kolei lipiec z siatkówką plażową zakończy w ostatni weekend tego miesiąca turniej „Śląska Plaża” dla mężczyzn i drużyn mieszanych.

Na wędrówce i żaglach
Atrakcyjną formą spędzania czasu będą podczas tych wakacji wycieczki organizowane przez MOSiR. Zaplanowano łącznie około dwunastu wypadów rodzinnych o charakterze krajoznawczym, w tym dwudniowy wyjazd do Skalnego Miasta w Czechach. Ponadto, będzie można zapisywać się m.in. na wycieczki do Browaru Żywieckiego, w rejon Małej Fatry i Krywania, czy w Góry Opawskie i Pieniny.
Rodzice mogą także wysłać swoje pociechy, które z opiekunami zapewnionymi przez MOSiR, odwiedzą centrum wspinaczkowe i park linowy w Bielsku-Białej, największą w Polsce makietę kolejową zlokalizowaną w Gliwicach oraz Osikową Dolinę. Te wyjazdy zostaną zorganizowane w dni robocze. – To bardzo aktywne i ciekawe sposoby spędzenia czasu. W poprzednich latach chętnych nie brakowało, więc spodziewamy się, że teraz będzie podobnie – podkreśla Paweł Łękawa, który zwraca uwagę, że wycieczki zostały pomyślane tak, by każdego było tak naprawdę na nie stać.
Nowość w ofercie ośrodka dotyczy natomiast zagospodarowania czasu młodzieży poprzez wyjazdy na żaglówki do Międzybrodzia. Te wyznaczono na soboty w lipcu. – Zobaczymy, jaki będzie odzew. Dotychczas niewiele było form wpisujących się w aktywne wakacje dla młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Żagle wydają się nam być interesujące – dodaje Paweł Mazur.

mosir (4)
Rywalizacja zespołowa
Dla sympatyków sportów mniej popularnych wydarzeniem mogą okazać się mistrzostwa Polski w frisbee kobiet i mężczyzn, czyli przybierającym różne formuły rzucaniu dyskiem o średnicy ok. 20-25 cm. W Czechowicach-Dziedzicach impreza o tak znaczącej randze odbędzie się 29 i 30 lipca, na tutejszym stadionie oraz boisku ze sztuczną nawierzchnią.
Na obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji warto przybyć również w sobotę 24 czerwca. Tuż po zakończeniu roku szkolnego w kalendarzu swoje miejsce tradycyjnie znalazło oficjalne powitanie lata. Z otwarciem sezonu wiąże się szereg ciekawych przedsięwzięć dla dzieci wraz z ich najbliższymi. Nie zabraknie m.in. specjalnie przygotowanego toru przeszkód dla najmłodszych, który w ub.roku przy żywiołowym dopingu pokonało 150 dzieci.
Już we wrześniu po raz 29. ulice Czechowic-Dziedzic przemierzy Rodzinny Rajd Rowerowy, ponownie w przystępnej dla każdego formule. Uczestnicy mogą wszak startować z różnych miejsc, po drodze do mety zbierając punkty w lokalizacjach na granicy gminy. Finałem tej imprezy będzie prawdopodobnie miasteczko rowerowe z efektownymi pokazami trialu rowerowego. Zapisy na rajd, którego trasa to ok. 40 kilometrów, ruszą w połowie sierpnia.
Pod znakiem pięknej rywalizacji upłynie sobota 9 września. W Memoriale Mariusza Mleczki wystartują osoby niepełnosprawne, które zmierzą się w konkurencjach rzutowych i biegowych, integrując się w swoim środowisku.

Marcin Nikiel