Blisko 50 kilometrów nowej sieci kanalizacji sanitarnej zostanie wybudowanych w gminie Czechowice-Dziedzice w ramach drugiego etapu projektu regulacji gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycja ta przyniesie zarówno kolejne efekty ekologiczne, jak i te związane z jakością życia mieszkańców.
W jednym z ubiegłorocznych numerów „Gazety Beskidzkiej” informowaliśmy, iż gmina Czechowice-Dziedzice w ostatnim czasie wybudowała ponad 124 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami, zmodernizowała również 7,5 km sieci wodociągowej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia na koniec 2015 r. do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej zostało podłączonych 10466 nowych użytkowników.
Wymierne efekty przynieść ma także kontynuacja zadania pn. „Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w gminie Czechowice-Dziedzice”. W styczniu Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach poprzez uchwałę zaakceptowała działania czechowickiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej, zmierzające do realizacji kolejnego etapu inwestycji. Projekt ten przewiduje budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej długości 49,4 km na obszarach nieskanalizowanych wraz z 26 przepompowniami ścieków. Dzięki temu etapowi do nowo budowanej sieci przyłączonych zostanie 1279 gospodarstw domowych, szkoła, czy obiekty usługowe.
W ramach zadania zaplanowano ponadto modernizację systemu istniejącej kanalizacji (ok. 8 km) oraz sieci wodociągowej (niespełna 24 km). Inwestycja obejmuje także utworzenie trzech stacji zlewczych, kompletnych instalacji do podczyszczania wód deszczowych, zakup specjalistycznego sprzętu dla celów obsługi systemu odprowadzania ścieków oraz budowę elektrowni fotowoltaicznej, przetwarzającej energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zakres inwestycji będzie realizowany w oparciu o 31 zadań w różnych miejscach gminy Czechowice-Dziedzice – w samym mieście, jak i trzech sołectwach, tj. Ligocie, Bronowie i Zabrzegu, szczegółowo opisanych na stronie www.pim.czechowice-dziedzice.pl.
Kontynuacja prac związanych z kanalizacją sanitarną i wodociągową na terenie gminy to dobra wiadomość dla mieszkańców. – To kolejny projekt realizowany na sporym obszarze naszej gminy, niosący ze sobą wiele korzyści. Dzięki uregulowaniu gospodarki ściekowej możemy myśleć o dalszym rozwoju całej naszej gminy, to jednocześnie ogromny komfort dla wszystkich mieszkańców objętych inwestycją. Liczymy na to, że poprawi się zarazem infrastruktura drogowa, bo tam, gdzie prace będą prowadzone, odtworzone zostaną nakładki asfaltowe. Nie zapominamy oczywiście o ochronie środowiska i ekologicznym efekcie zadania – mówi Maciej Kołoczek wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic. (RAF)

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.