W Nadleśnictwie Kobiór powstały pierwsze w Polsce dostrzegalnie. To specjalne wieże, umożliwiające obserwację wielkich obszarów lasów i wykrywanie pożarów w początkowej fazie.
Nowa dostrzegalnia powstała w leśnictwie Zgoń w zachodniej części lasów kobiórskich, zastąpi dotychczas użytkowaną wieżę metalową. Będzie jednym z trzech tego typu obiektów w nadleśnictwie, obok dostrzegalni w leśnictwach Promnice oraz Wyry. Prace budowlane trwały nieco ponad trzy miesiące, wieża ma 38,5 m wysokości, na jej szczycie umieszczona została kabina obserwatora, wyposażona w sprzęt do lokalizacji pożarów, tzw. kolimator. Jest to przyrząd optyczny, który przetwarza padające światło w równoległą wiązkę, umożliwiając określenie współrzędnych pożaru. Pozostałe, dodatkowe wyposażenie, m.in. antena radiotelefonu, sprzęt do ewakuacji itp., będzie uzupełnione przed rozpoczęciem sezonu.
Wieża została już formalnie odebrana i jest gotowa do użytkowania, ale na inaugurację działalności musi poczekać jeszcze kilka miesięcy. Monitoring na tego typu obiektach prowadzi się bowiem w porze dziennej, w okresie bezpośredniego zagrożenia pożarowego, czyli zazwyczaj wiosną i latem. Widoczność z dostrzegalni zależy oczywiście od pogody. Oblicza się jednak, że będzie można z niej obserwować ok. 12 tys. ha lasów Nadleśnictwa Kobiór i ok. 3 tys. ha w Nadleśnictwie Rybnik.
Jak informuje Nadleśnictwo Kobiór, wieża była bardzo potrzebna właśnie w tym miejscu, bo lasy w tym rejonie zaliczone są do najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego. Każdego roku na terenie nadleśnictwa wybucha średnio 15 pożarów.
Dostrzegalnia w leśnictwie Zgoń to zapowiedź wielkich zmian w systemie przeciwpożarowym. W ciągu dwóch lat w Lasach Państwowych powstanie lub zostanie zmodernizowanych kolejne 69 wież obserwacyjnych. Ich funkcjonowanie wesprze system szybkiego wykrywania pożarów w polskich lasach.
Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

(RED)