W niedzielę 3 września w Parku Dworskim w Kozach odbędą się uroczystości w ramach tegorocznych gminnych dożynek.
Barwny korowód dożynkowy uformuje się już o godzinie 10 i przemaszeruje do kościoła, następnie do Parku Dworskiego. Tu o godz. 12.30 przewidziano tradycyjny ceremoniał przekazania wójtowi gminy przez starostów dożynek poświęconego wcześniej chleba, z prośbą o symboliczny, sprawiedliwy jego podział wśród mieszkańców. W dalszej części dnia zorganizowane zostaną konkursy z nietypowymi, dożynkowymi zadaniami do wykonania oraz żniwowanie. Zainteresowanie wzbudzi z całą pewnością wyznaczona na godz. 16.30 rekonstrukcja podobnej imprezy z początku minionego wieku.
– Dożynki to wydarzenie każdego roku o znaczeniu istotnym dla kozian – przekonuje wójt gminy Krzysztof Fiałkowski,  – To wyjątkowe święto osób związanych z działalnością rolniczą. I choć nie mamy ich w gminie tyle, co kiedyś, to jednak doceniamy trud i wysiłek, jaki wkładają w swoje codzienne obowiązki – mówi wójt.
W tym roku rolę starostów dożynkowych, czyli gospodarzy święta, powierzono Agnieszce i Pawłowi Jędrzejczykom. Ogrodnicy z Kóz prowadzą rodzinne gospodarstwo przy ul. Zagrodowej. Przygotowują co roku na sprzedaż piękne kwiaty rabatowe i balkonowe, m.in. pelargonie, begonie, surfinie, bakopy i sanwitalie, w swoich szklarniach posiadają także rozmaite zioła oraz chryzantemy. Ich produkty trafiają nie tylko do mieszkańców Kóz i okolicznych miejscowości, ale również do Czech i na Słowację.

Program dożynek:
10.00 – formowanie korowodu
10.30 – przejazd korowodu: plac targowy, ul. Szkolna, Krakowska, Kościelna, pl. Ks. Kochaja
11.00 – msza św. dożynkowa w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
12.00 – przejazd korowodu: pl. Ks. Kochaja, ul. Dworcowa, Przecznia, Szkolna (do parku)
12.30 – ceremonia dożynkowa (park), przekazanie chleba z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Kozianie”
13.15 – „Koncert na kosę i orkiestrę dętą” – Młodzieżowa Orkiestra Dęta
13.45 – ogłoszenie wyników konkursu „korowód”
14.00 – dożynkowy teatr lalkowy (mini spektakl przygotowany w trakcie warsztatów lalkowych prowadzonych przez Teatr Lalek z Żyliny)
14.20 – żniwowanie ze śpiewem (występ grupy wokalnej z Domu Kultury w Kozach)
14.35 – Pisarzowianki show
15.15 – konkursy dożynkowe: rzutu kostką słomy, młócenia cepem, ogrodnicza familiada
16.30 – polski dwór – kultura podstawą życia społecznego – rekonstrukcja dożynek w Kozach z początku XX w. z udziałem aktorów, uczestników warsztatów teatralnych oraz ZPiT „Kozianie”
17.40 – „Kosy, cepy i bębenki” (Walimy w kocioł)
18.00-24.00 – zabawa taneczna z zespołem „Zbójnicy band’a”

Atrakcje towarzyszące: stoiska tematyczne, zabawy dla dzieci, pokazy.


(R)