Do 30 sierpnia br. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej można podziwiać ciekawą wystawę, na której dorobek artystyczny prezentuje dwóch twórców ? Józef Hulka i Antoni Toborowicz, którzy do zagadnienia sztuki ludowej odnoszą się w odmienny sposób.
Józef Hulka to wybitny artysta ludowy z Łękawicy. Sztukę ludową reprezentuje w jej tradycyjnym ujęciu. Z powodzeniem uprawia rzeźbę w drewnie i kamieniu, malarstwo na szkle oraz tzw. plastykę obrzędową związaną z okresem świąt Bożego Narodzenia. Wykonuje szopki kukiełkowe wzorowane na starym drewnianym kościółku w rodzinnej miejscowości. W jego rzeźbie i malarstwie dominuje zresztą tematyka sakralna.
Antoni Toborowicz pochodzi z Woli Libertowskiej. Korzysta wprawdzie z dorobku tradycyjnej sztuki ludowej, ale czyni to w sposób twórczy, wykonując baśniowe wizerunki roślin i zwierząt. Artysta pracuje głównie w drewnie, chętnie włącza do swoich kompozycji elementy skórzane i wykonane z wikliny.
Bielska wystawa, której wernisaż miał miejsce 24 lipca, to zatem tytułowe ?Dwa światy?. Choć obaj twórcy żyją w jednym kraju i ukazują tą samą tematykę, ich świat rzeczywisty różni się diametralnie. Wystawie w dniach od 3 do 5 sierpnia towarzyszyć będą warsztaty malarstwa na szkle i drzeworytu, pod okiem wybitnego znawcy sztuki ludowej Zbigniewa Micherdzińskiego. (RaF)