Działania na rzecz ochrony środowiska samorząd Czechowic-Dziedzic podejmuje od dawna. Ich wyrazem jest między innymi zakończona właśnie budowa sieci kanalizacji sanitarnej, ale również rozmaite projekty wyrażające troskę o zieleń miejską, bioróżnorodność, czy estetykę.
Inwestycja, związana z powstaniem sieci kanalizacji, jest jak dotąd największą prowadzoną na terenie gminy. Wszak łączna wartość projektu wyniosła ponad 212 mln zł, z czego przeszło 104 mln zł stanowiło wsparcie z funduszy unijnych. Przypomnijmy, że realizacja tego zadania pozwoliła na znaczne ograniczenie zanieczyszczanie środowiska ściekami.
Wpływ na jakość życia mieszkańców ma jednak również szereg innych działań na rzecz środowiska, w tym troska o bioróżnorodność, czyli bogactwo otaczających nas gatunków. W warunkach miejskich chodzi tu oczywiście bardziej o świat otaczającej flory, niż fauny. Jakość i urozmaicenie, występujących w otoczeniu mieszkańców roślin, widać choćby na skwerach z zielenią miejską. Od pewnego czasu w Czechowicach-Dziedzicach podejmowane są działania, by zieleń miejska nie tylko pięknie się prezentowała, ale żeby wzbogacana była również o gatunki miododajne, przyjazne dla pszczół. Rośliny kwiatowe na skwerach i rabatach dobierane są przy tym w taki sposób, by – kwitnąc o różnych porach roku – cieszyły oko mieszkańców od wiosny do jesieni.
Od lat prowadzony jest w Czechowicach-Dziedzicach projekt „Arboretum Inspiruje”. Dzięki działaniom, prowadzonym przy wsparciu gminy, przez Gimnazjum Publiczne nr 1, przy szkole powstał ogród pokazowy. Udało się w nim zgromadzić 358 sztuk drzew i krzewów, reprezentujących aż 103 różne gatunki i podgatunki. Wobec tak wielkiej rozmaitości gatunków powstanie tam ścieżka edukacyjna, na której będą się odbywały zajęcia dla dzieci i młodzieży z czechowickich placówek oświatowych.
Wyrazem dbałości o bioróżnorodność i ochronę występujących w gminnym otoczeniu gatunków roślin i zwierząt, są też działania podejmowane na rzecz rewitalizacji Potoku Czechowickiego oraz budowy Centrum Edukacji Ekologicznej w sąsiedztwie ruin Zamku Wilczków.
W kwestii poprawy jakości i estetyki najbliższego otoczenia wiele do zrobienia mają również sami mieszkańcy. By nagrodzić tych, którzy o swoje ogrody w nadzwyczajny sposób dbają już dziś oraz zachęcić do tego samego kolejnych mieszkańców, burmistrz Czechowic-Dziedzic ogłosił konkurs na „Najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku w gminie Czechowice-Dziedzice”. – Celem konkursu jest właśnie wspieranie ekologicznych wzorców, ochrona bioróżnorodności, czy wreszcie zachęcenie mieszkańców gminy do dbałości o piękno i estetykę swojego najbliższego środowiska – podkreśla Bernadeta Klimek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.
Konkurs nie został wprawdzie jeszcze rozstrzygnięty, ale już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że to jego pierwsza edycja, która będzie kontynuowana w przyszłości. (R)

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.