Blisko 200 wniosków wpłynęło już do Urzędu Gminy w Bestwinie od osób zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznych w swoich domostwach. W oparciu o wstępne deklaracje od mieszkańców gmina będzie aplikować o środki na realizację zadania.
Montaż instalacji fotowoltaicznych, zapewniających w indywidualnych gospodarstwach wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej, wpisuje się w Program Ograniczenia Emisji, jaki został przyjęty w gminie Bestwina na lata 2017-2020. Zainteresowanie częścią dotyczącą fotowoltaiki okazało się wśród mieszkańców duże, do połowy grudnia od osób chętnych, by do projektu przystąpić, wpłynęło ponad 150 wniosków.
Wójt gminy Artur Beniowski zauważa, że dofinansowanie dla poszczególnych domostw może wynieść maksymalnie do 85 proc. kosztów zadania, co stanowi atrakcyjną ofertę dla mieszkańców. – W przypadku realizacji inwestycji każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie. Moc instalowanych paneli zostanie dokładnie dostosowana do dotychczasowego poziomu zużycia prądu, gdyż cała produkowana energia powinna być zużywana w gospodarstwie – tłumaczy wójt Bestwiny.
Początkiem 2018 roku, po wcześniejszym przeprowadzeniu szczegółowych analiz technicznych możliwości wykonania instalacji w danym budynku i kwalifikacji mieszkańców do projektu, gmina ma zamiar wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego o współfinansowanie zadania ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Realizacja mogłaby wówczas ruszyć w 2019 r.
Wspomnieć warto, że gmina rozpoczęła również wdrażanie programu wymiany pieców, preferując przy tym przejście z paliwa stałego na ogrzewanie gazowe, bądź też ewentualnie kotły węglowe spełniające wymagania 5 klasy wydajności. W tym roku wymiany dokonano w 25 budynkach, kolejne nowe piece zostaną zamontowano w najbliższych trzech latach.

(M)