Park Techniki Lotniczej w ostatni weekend czerwca zorganizował wystawę, która podsumowała kilkuletnią działalność tej regionalnej instytucji gospodarczej. O przyszłości tego miejsca mówi Andrzej Płonka, starosta bielski.
W Parku Lotniczym na granicy Kaniowa w gminie Bestwina i Czechowic-Dziedzic odbyły się pierwsze Targi Nowoczesnej Techniki ?Feniksy 2015?. Targi przyciągnęły wystawców z branży lotniczej, motoryzacyjnej oraz nowoczesnych technologii. Impreza stała się jednocześnie okazją do świetnej zabawy dla ok. 20 tys. gości, bowiem wystawie towarzyszyły występy, a przede wszystkim pokazy lotnicze. Więcej o imprezie piszemy na www.gazetabeskidzka.pl.
Targi były także swoistą okazją do podsumowania blisko dekady działalności Parku Lotniczego, który powstał w miejscu zdegradowanego terenu na pokopalnianych nieużytkach. Park wprowadził tutaj nowoczesny biznes i najnowsze technologie z bardzo wymagających branż, lotniczej i inżynierii materiałowej. O działalności Parku i przyszłość tego miejsca zapytaliśmy gospodarzy tego terenu.
Prezentujemy opinię Andrzej Płonki, starosty bielskiego. Starostwo zabiegało o pieniądze na rekultywację i stworzenie tej nowoczesnej instytucji, w dalszym też ciągu wspiera rozwój Parku Lotniczego.

 

starosta INT Dobre podsumowanie


Andrzej Płonka, starosta Powiatu Bielskiego:


Pierwsze targi lotnicze ?Feniksy 2015?, zorganizowane przez Park Technologiczny na granicy Kaniowa w gminie Bestwina i Czechowic-Dziedzic, podsumowują ważny etap w rozwoju całego naszego regionu. Jeszcze osiem lat temu w tym miejscu był zdegradowany teren pokopalnianych nieużytków. Od tego czasu powstało lotnisko i towarzyszący mu kompleks Parku Technologicznego, zaś w sąsiedztwie nowoczesna instytucja badawcza technologii lotniczych. Park jako instytucja wspiera rozwój nowych technologii, przede wszystkim lotniczych. Ale nie tylko, także branży nowoczesnych kompozytów. To już nie tylko zarządzanie fragmentem uzbrojonego terenu, to także proponowanie funduszy na powstawanie firm.
Targi lotnicze pokazały, co do tej pory zostało zrobione, cały dorobek tego miejsca. I liczę, że pomogą również nawiązać szeroką współpracę z innymi tego typu projektami i przedsiębiorstwami z całego świata, pozwalając na transfer nowoczesnych technologii do naszego regionu.
To miejsce ciągle się rozwija, co pozwoli samorządom obu gmin na wykorzystanie możliwości kolejnych terenów, znajdujących się w sąsiedztwie. Wraz z kopalnią Silesia, gminą Czechowice-Dziedzice i inwestorami zbudowaliśmy kosztem 3,5 mln zł drogę dojazdową, która w najbliższych latach będzie przedłużona. Uchroni to mieszkańców tych okolic od uciążliwego ruchu ciężarówek, a przedsiębiorstwa będą miały możliwość dogodnego transportu swoich towarów.