Akademia Techniczno-Humanistyczna po raz kolejny zaprosiła mieszkańców regionu na Festiwal Nauki i Sztuki.
Piknik Naukowy na Rynku Starego Miasta w piątek 13 maja zakończył XVIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Wcześniej duże zainteresowanie wzbudziło w czwartek 12 maja IV Beskidzkie Dyktando Festiwalowe pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka, które poprzedziło oficjalną inaugurację Festiwalu. Po dyktandzie, tradycyjnie, odbyło się spotkanie z profesorem Bralczykiem. Gościem specjalnym Festiwalu był o. Maciej Zięba, który wygłosił wykład inauguracyjny „Próg, który świat przekracza w człowieku, jest progiem zdumienia”, nawiązujący do hasła festiwalu „Zaskoczenie i zdziwienie są początkiem zrozumienia”.
Najmłodsi uczestnicy, gimnazjaliści i licealiści a także studenci brali udział w licznych wykładach, warsztatach i laboratoriach przygotowanych przez wszystkie wydziały ATH, podczas których z zaciekawieniem zapoznawali się z tajnikami nauki. Zajęcia odbywały się w ramach Akademii Młodych Talentów (dla najmłodszych) oraz w ramach podzielonych w bloki tematyczne wykładów (dla młodzieży).
Z kolei na Rynku Starego Miasta pasjonatów chemii przez parę godzin nieustająco zadziwiali pracownicy naukowi podczas warsztatów „Bawmy się chemią”. Liczne grono odbiorców podczas Pikniku Naukowego miały również warsztaty przygotowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu oraz prezentacja motoryzacyjna i robotyczna.
W części artystyczny Festiwalu zorganizowano wernisaż prac prof. Błażeja Ostoi Lniskiego, a także spektakl satyryczno-liryczny „Pociąg pospieszny do miłości” autorstwa Juliusza Wątroby i Sabiny Głuch. W czwartek 11 maja mogliśmy obejrzeć komedię autorstwa Antoniego Czechowa pt. „Wesele” w wykonaniu Koła teatralnego ATH "KurtynA". Inaugurację swoim występem uświetniła polska piosenkarka, śpiewaczka, mezzosopranistka Izabela Kopeć. Z kolei z Chórem Akademii Techniczno-Humanistycznej wystąpił Stanisław Soyka.

(RED)