Najlepszych młodych szachistów w powiecie bielskim wyłoniły ostatnie zawody Powiatowej Ligi Szachowej pod patronatem starosty bielskiego Andrzeja Płonki.
Finałowa rywalizacja szachowa odbyła się w grudniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Rozstrzygnięcia decydujące zostały poprzedzone szachowymi pojedynkami w październiku i listopadzie, kolejno w Porąbce, Kozach oraz Buczkowicach. Cała miniona edycja okazała się wyjątkową, bo liczba 119 uczestników łącznie w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów stanowi nowy rekord ligi.
W klasyfikacji generalnej „podstawówek” w klasach 4-6 pewnie zwyciężyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach Julia Wojtas. Najlepszym z chłopców był Marek Białowąs z SP w Zabrzegu. W gronie klas I-III z najwyższych lokat cieszyli się natomiast Teresa Distel oraz Jakub Gandzel (oboje SP w Zabrzegu). Czołowym gimnazjalistą powiatu bielskiego w szachach został Paweł Distel z czechowickiego Gimnazjum Katolickiego, wśród dziewczyn triumfowała Anna Suchodolska z Gimnazjum w Jasienicy.
Drużynowo równych sobie w Powiatowej Lidze Szachowej roku 2016 nie miały reprezentacje placówek z Zabrzega, wyprzedzając Szkoły Podstawowe nr 1 i 2 w Kozach oraz tamtejsze Gimnazjum. Finisz zmagań szachowych stanowił turniej mistrzów poszczególnych grup wiekowych, w którym najlepiej poradziła sobie Julia Wojtas, finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych. Sześciu najlepszym zawodnikom w swoich kategoriach przyznane zostały dyplomy, miejsca na podium dodatkowo uhonorowano medalem i drobną nagrodą. Każdy ze zwycięzców otrzymał również puchar.