Właściciele budynków jednorodzinnych w gminie Czechowice-Dziedzice, zainteresowani likwidacją nieekologicznych kotłów węglowych i zastąpieniem ich kotłami gazowymi, mogą złożyć wniosek o udzielenie dotacji na tego rodzaju inwestycję jeszcze do 28 czerwca br.
Systematyczne działania, mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza związanego z niską emisją, czyli indywidualnym ogrzewaniem budynków jednorodzinnych, podejmowane są w Czechowicach-Dziedzicach od wielu lat. Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla budynków jednorodzinnych realizowany był już w latach 2007-2012, gmina znalazła się wówczas w gronie samorządów pionierskich w tym zakresie w regionie. W tym okresie kosztem przeszło 4,5 mln zł zmodernizowano w sumie aż 378 kotłowni.
Działania w ramach gminnego PONE zostały wznowione w 2017 r. Choć oferta obejmowała dofinansowanie jedynie do wymiany kotłów na gazowe, bo taka zamiana gwarantuje największy efekt ekologiczny, to udało się unowocześnić kolejnych 85 przydomowych kotłowni. Program kontynuowany był również w roku 2018, a tym razem mieszkańcy mieli możliwość ubiegania się o dopłaty do wymiany kotłów nie tylko na gazowy, ale również na ekologiczny kocioł na ekogroszek 5 klasy. Dzięki przeprowadzeniu ubiegłorocznego PONE możliwa była modernizacja kolejnych 250 kotłowni na terenie gminy.
Obecny nabór wniosków, który został wydłużony do 28 czerwca br., przewiduje uzyskanie dotacji celowej na wymianę starego kotła na ekologiczny zasilany paliwem gazowym. Taki bowiem jest czystym, praktycznie bezobsługowym i coraz bardziej atrakcyjnym, jeśli chodzi o koszty i komfort, źródłem ciepła. Właściciele budynków jednorodzinnych, wnioskujący o dofinansowanie, mogą otrzymać nawet 6 tys. zł, wysokość wsparcia wynosić będzie 60 procent kosztów kwalifikowanych zadania. Wypłata dotacji nastąpi pod warunkiem przyznania gminie Czechowice-Dziedzice dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację.
Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach (Plac Jana Pawła II 1, pokój 407, III piętro), w godzinach jego pracy. Szczegółowych informacji udziela osobiście lub telefonicznie Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

(R)