Ulgi dla przedsiębiorców w Czechowicach-Dziedzicach to już od wielu lat ustalona norma.
W Czechowicach-Dziedzicach od kilku miesięcy obowiązuje uchwała zachęcająca inwestorów do zakładania nowych oraz rozbudowywania istniejących już zakładów na terenie gminy. Magnesem dla przedsiębiorców jest trzyletnie zwolnienie z podatku od nieruchomości. Ulgi wspierające rozwój przedsiębiorczości samorząd Czechowic-Dziedzic wprowadził zresztą nie po raz pierwszy.
Podobnie, jak w latach ubiegłych, wdrożenie przepisów wprowadzających ulgę podatkową dla inwestujących w gminie przedsiębiorców, zarekomendował Radzie Miejskiej burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Obowiązująca obecnie uchwała, wprowadzająca ulgi dla przedsiębiorców, zwalnia z podatku od nieruchomości budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nowo wybudowane i rozbudowane, których powierzchnia rozbudowy wynosi minimum 100 mkw. W tym drugim przypadku zwolnienie obejmuje wyłącznie rozbudowaną cześć budynku. Zwolnienie przysługuje od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ich budowa lub rozbudowa została zakończona i oddano je do użytku. Okres zwolnienia wynosi 36 miesięcy. Podatnik, chcący skorzystać ze zwolnienia, musi złożyć w organie podatkowym ?zgłoszenie zamiaru korzystania z pomocy de minimis?.
W ubiegłych latach ? do końca 2013 r. ? obowiązywała już na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice uchwała w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis. Zwalniała ona z podatku jedynie nowe budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Okres zwolnienia również wynosił 36 miesięcy. Z ulgi wynikającej z poprzedniej uchwały skorzystało w ciągu trzech lat 26 podmiotów gospodarczych.
Nowa uchwała, co ważne, przewiduje tymczasem zwolnienie ? obok nowych budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ? także budynków rozbudowanych.
Ulga podatkowa dla przedsiębiorców, wprowadzona w Czechowicach-Dziedzicach po raz drugi, stanowi pomoc publiczną i jest stosowana jako tzw. pomoc de minimis, na zasadach określonych we właściwym rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Pomoc de minimis stanowi szczególną kategorię wsparcia udzielanego przez państwo, gdyż uznaje się, że ze względu na swą małą wartość nie powoduje ona zakłócenia konkurencji w wymiarze unijnym. W związku z powyższym, nie stanowi ona de facto pomocy publicznej, a w konsekwencji nie podlega notyfikacji Komisji Europejskiej.
Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów nie może z kolei przekroczyć 100 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych. (MAN\Łu)

Marian Blachut GLO intMarian Błachut

burmistrz Czechowic-Dziedzic:
Zarekomendowałem Radzie Miejskiej podjęcie uchwały wprowadzającej znaczną ulgę podatkową dla przedsiębiorców, inwestujących w naszej gminie. To pozwoli nam przyciągnąć do Czechowic-Dziedzic kolejnych potencjalnych inwestorów, którzy są na etapie analizowania, gdzie w całym regionie warto ulokować swoją firmę. Mamy w tym doświadczenie, bowiem już w poprzednim okresie wielu z przedsiębiorców, którzy skorzystali z tej naszej propozycji ? a było ich ponad 20 ? potraktowało ulgę jako znaczący czynnik własnego rozwoju.
Tym razem idziemy jeszcze dalej, bo nowa ulga ma stanowić zachętę również dla przedsiębiorców firm, które już działają na naszym terenie. Dzięki naszej propozycji znacząco obniżą koszty, związane z rozwojem swoich zakładów. Dzięki temu łatwiej będzie im tworzyć nowe miejsca pracy, które obejmą przede wszystkim mieszkańcy Czechowic-Dziedzic.