Rozbudowa oczyszczalni ścieków wraz z budową kanalizacji sanitarnej w Zasolu Bielańskim to zadanie, które w najbliższych latach realizować będzie gmina Wilamowice. Przeprowadzenie inwestycji wydatnie poprawi gospodarkę ściekową na tym obszarze, skorzystają na niej przede wszystkim sami mieszkańcy.
Oczyszczalnia ścieków w Zasolu Bielańskim obejmuje swoim zasięgiem nie tylko mieszkańców wspomnianego sołectwa, ale również Hecznarowic i Wilamowic. To łącznie kilka tysięcy osób, którym należy zapewnić odpowiednią jakość gospodarki ściekowej. By temu sprostać władze gminy Wilamowice zamierzają rozbudować oczyszczalnię. Jej modernizacja sprawi, że docelowa wydajność osiągnie pułap 10 tys. RLM (a więc 10 tys. potencjalnych mieszkańców), możliwy będzie przepływ ścieków na poziomie co najmniej 1147 cm sześc. na dobę.
Projekt przewiduje ponadto wybudowanie blisko 10 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej wzdłuż ulicy Pięknej w Zasolu Bielańskim. Przyczyni się to do znacznego wzrostu liczby osób korzystających z ulepszonego systemu. – Na bieżąco realizować będziemy przyłączanie poszczególnych domostw do sieci – mówi Marian Trela, burmistrz Wilamowic.
Wartość kosztorysowa całego przedsięwzięcia wynosi niemal 17 mln zł. W znacznej części finansowanie zapewnić mają środki zewnętrzne, o których pozyskanie gmina czyni starania. – Zgromadziliśmy już całą dokumentację, w trakcie przygotowania jest wniosek o dofinansowanie. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy wyłonić wykonawcę – dodaje wiceburmistrz Stanisław Gawlik.
Większość środków na proekologiczne zadanie ma zostać przyznana gminie w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Południowego z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na ten cel przeznaczone będą również pieniądze z umorzeń pożyczek zaciągniętych w ostatnich latach na inwestycje ekologiczne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Termin realizacji inwestycji przewidziano w okresie około 2,5 roku, z finalizacją na koniec 2018 roku. (RAF)

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.