Głównym produktem kulinarnym tegorocznego Festiwalu Pszczyńskich Maszketów „Chochla 2017” stał się sandacz, smaczna ryba pozyskiwana z Jeziora Goczałkowickiego.
Festiwal odbył się w niedzielę 22 sierpnia na pszczyńskim rynku po raz 10., w tym roku przedmiotem konkursu były potrawy z sandacza. Jury najlepiej oceniło potrawę przygotowaną przez zespół „Folkowianie” z Grzawy, zaś tytuł kulinarnej mistrzyni trafił do Anny Konus z Brennej.
Sandacze zostały przywiezione przez rybaków z Gospodarstwa Rybackiego Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Łące koło Goczałkowic. Administrator zbiornika co roku zarybia jezioro ok. pół milionem sztuk narybku sandacza, które wraz ze szczupakami i węgorzami pełnią znaczącą rolę w ochronie wód akwenu.
Drapieżne ryby stanowią pierwszy etap biologicznego uzdatniania wód systemu wodociągowego Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach. Drapieżniki oczyszczają wodę, eliminując ryby spokojnego żeru, np. karpie, karasie, płocie, leszcze, które żerując w mule w poszukiwaniu pożywienia, uwalniają fosfor i azot.
Sandacz jest bardzo żarłocznym drapieżnikiem, żywi się wyłącznie małymi rybami, na które poluje przede wszystkim nocą, m.in. rybami karpiowatymi, zwykle żerującymi na dnie i powodującymi mętnienie oraz unoszenie się osadów dennych, prowadzących do pogorszenia jakości wody. Dopiero oczyszczona przez drapieżne ryby woda trafia do zakładu uzdatniania, zaopatrującego w wodę pitną półtora miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej.

(RED)