Wykorzystując wolny od szkolnej nauki czas wakacyjny w placówkach oświatowych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice przeprowadzono wiele ważnych prac remontowych i inwestycyjnych. Szkoły przystosowano zarazem do wymogów nowej reformy oświatowej.

Tradycyjnie już okres wakacji przyniósł największy rozmach w zakresie remontów, przeprowadzanych w znacznej większości z wykorzystaniem środków pochodzących z budżetu miasta. Część zadań zostało wspartych przez rady poszczególnych osiedli i same placówki. Łącznie na poprawę warunków dla oświaty wydatkowano kwotę ok. 2,6 mln zł.

Prace kompleksowe
Bardzo ważne zadanie przeprowadzono w dotychczasowym Gimnazjum nr 1. Część pomieszczeń zaadaptowano na potrzeby przenoszonych tu oddziałów czechowickich Przedszkoli nr 4 i 7. Prócz prac wewnątrz placówki wykonano nowe dojazdy, przy szkole powstał duży parking, ponadto stworzono składający się z kilku urządzeń plac zabaw dla najmłodszych. – Warunki dla wszystkich uczniów, szczególnie przedszkolaków, będą teraz bardziej komfortowe. Mówimy już o placówce przedszkolnej z prawdziwego zdarzenia – podkreśla Mirosław Olek, dyrektor prowadzącego inwestycje w oświacie Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych.

gimnazjum Lukasiewicza (2)

Istotne znaczenie dla podniesienia jakości lokalowych mają projekty związane z termomodernizacją budynków. Takie prace podjęto w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach. Przy dofinansowaniu inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wymieniono centralne ogrzewanie, drzwi i okna, powstały także nowe schody. Zadanie objęło również odwodnienie wokół obiektu i jego elewację zewnętrzną. Z kolei po przeprowadzeniu audytów podjęto się stworzenia projektów termomodernizacji Przedszkola nr 5 i Gimnazjum nr 2 w Czechowicach oraz Przedszkola w Zabrzegu i Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie.
Polepszeniu komunikacji dla szkół posłużyło dokończenie rozpoczętych wcześniej prac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czechowicach oraz projektu parkingu przy Przedszkolu w Zabrzegu. W czechowickim Przedszkolu nr 11 wymieniono windę, wygodnym chodnikiem można poruszać się przy SP nr 4, wyremontowane schody prowadzą do SP nr 3 w Ligocie, zaś wybrukowana została siłownia plenerowa dla uczniów SP nr 3.
Niezbędne i w wielu przypadkach również kosztowne remonty zrealizowano wewnątrz placówek. Gruntownie zmodernizowano szatnie w SP nr 2 w Czechowicach, drzwi wymieniono w środku PP nr 10, a instalację elektryczną w SP nr 3 w Ligocie oraz czechowickiej SP nr 7. Najbardziej widoczne malowanie korytarzy objęło placówki w Czechowicach – Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Gimnazjum nr 3. W kilku szkołach prace dotyczyły także cyklinowania podłóg.
Prócz wymienionych powyżej inwestycji w okresie wakacyjnym przeprowadzono m.in. kapitalny remont biblioteki w „podstawówce” w Ligocie oraz dachu i kominów odpowiednio w obiektach przedszkolnych nr 6 w Czechowicach i w Zabrzegu. Zaprojektowano ponadto rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bronowie, zagospodarowanie terenów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ligocie oraz budowę sali gimnastycznej dla czechowickiej SP nr 3.

Rozwiązania na reformę
Krótko po zakończeniu poprzedniego roku szkolnego ZOPO wraz z dyrektorami szkół prowadził intensywne prace, pozwalające dostosować gminne placówki oświatowe do zmian w myśl wchodzącej w życie od 1 września br. reformy edukacji. – Przyjęliśmy zasadę, że tworząc sieć szkół będziemy brać pod uwagę dostosowanie danej placówki dla środowiska przy dokonanej zmianie obwodów szkolnych, poziom przygotowania szkół na przyjęcie klas siódmych i możliwości kadrowe w szkołach – mówi dyrektor Olek.

gimnazjum Lukasiewicza (1)

Szkoły Podstawowe nr 2 i 3 w Ligocie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bronowie utworzyły tym samym podstawy pracowni fizyko-chemicznych, zakupując do nich niezbędne pomoce dydaktyczne na lekcje w klasach siódmych. Dzięki temu w nadchodzącym roku szkolnym bez przeszkód odbędą się zajęcia z fizyki i chemii.
Najwięcej działań remontowych wykonano w „podstawówkach” nr 6, 8 i 10 na terenie Czechowic-Dziedzic, czyli nowo powołanych placówkach zastępujących tu dotychczasowe gimnazja. W SP nr 10 m.in. odremontowano niewielką salę gimnastyczną, zaadaptowano pomieszczenia „starej” stołówki i piwnicy na potrzeby dydaktyczne, dostosowano toalety na potrzeby małych dzieci oraz rozbudowano instalację monitoringu. Z kolei w SP nr 8 wykonano gruntowny remont sali lekcyjnej dla klasy pierwszej wraz z wyposażeniem, częściowo zmodernizowano świetlicę, zadbano o dostosowanie szatni. Przygotowanie dwóch sal dla „pierwszaków”, remont toalet i pomieszczenia w świetlicy, zakup niezbędnego wyposażenia, a także przeniesienie biblioteki szkolnej do nowego miejsca to natomiast zakres robót ostatnich tygodni w SP nr 6.

Przedszkolaki z dodatkowymi miejscami
Założeniem nadrzędnym gminy w zakresie organizacji opieki przedszkolnej było zagwarantowanie miejsc w przedszkolach dla wszystkich dzieci już od 3. roku życia. – Cel ten został osiągnięty. Choć brakowało około setki miejsc dla najmłodszych, to zdołaliśmy zapewnić je w naszych placówkach – zaznacza dyrektor ZOPO.
Tylko w tym roku 50 dzieci rozpocznie naukę w SP nr 6, po 25 miejsc wygospodarowano w SP nr 7 i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ligocie, gdzie utworzono dodatkowy oddział. – Mówimy tu o całkowicie nowych oddziałach, które wymagały adaptacji pomieszczeń szkolnych od podstaw – mówi dyrektor Mirosław Olek. Dodaje, że dla zapewnienia właściwego poziomu opieki przedszkolnej wykonano nowe zaplecza sanitarne, wyremontowano podłogi i pomalowano wiele pomieszczeń. Przy okazji wyposażono je w sprzęt. Koszt uruchomienia wspomnianych trzech oddziałów wyniósł 151 tys. zł.
W kwestii organizacji przedszkoli na terenie gminy za niewątpliwy sukces uznać należy przeniesienie PP nr 4 i 7 z lokalizacji w mieszkaniach spółdzielni mieszkaniowej do nowego przedszkola w dotychczasowym Gimnazjum nr 1. Na takie rozwiązanie pierwotnie nie przystał kurator oświaty, ale po interwencji samorządu w Ministerstwie Edukacji Narodowej uchylono negatywną ocenę. – Wzbogaciliśmy się o kolejną nowoczesną, wygodną i bezpieczną placówkę, która służyć będzie zapewne wielu pokoleniom – dopowiada dyrektor ZOPO.

Marcin Nikiel


marian-blachutMarian Błachut,
burmistrz Czechowic-Dziedzic:
Oświata jest dla nas bardzo ważna, dlatego czechowicki samorząd od lat inwestuje w swoje placówki oświatowe, zarówno szkolne, jak i przedszkolne. Mamy dobrą, doskonale wyszkoloną kadrę – począwszy od dyrektorów poszczególnych placówek, przez nauczycieli, po pracowników obsługi. Chcemy, aby nauka w naszych placówkach oświatowych prowadzona była w komfortowych warunkach, a ilość miejsc w przedszkolach i szkołach zawsze odpowiadała potrzebom lokalnych społeczności poszczególnych osiedli i sołectw. Dlatego każdego roku wydajemy duże środki na wyposażenie naszych szkół i przedszkoli oraz regularne remonty i prace modernizacyjne w tych obiektach. Inwestowanie w placówki oświatowe, choć stanowiące poważne obciążenie dla budżetu gminy, w dłuższej perspektywie czasowej przynosi również wymierne oszczędności i korzyści społeczne. Prace związane z termomodernizacją obiektów – docieplanie ścian, wymiana stolarki okiennej, czy modernizacja kotłowni – pozwalają oszczędzić środki, potrzebne na ogrzewanie.