Dobiegło końca głosowanie na projekty przedstawione przez samych mieszkańców w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Kozach.
Pomysł, który w gminie Kozy został wprowadzony w tym roku po raz pierwszy, potwierdził zaangażowanie lokalnego środowiska w różne obszary życia społecznego. Z myślą o dzieciach i młodzieży zgłoszone zostały projekty zakładające dofinansowanie do nauki pływania czy stworzenie integracyjnego placu zabaw. Charakter typowo inwestycyjny, a mający wpływ na poprawę bezpieczeństwa i komfort komunikacyjny, przyświecał inicjatywom podniesienia przejścia dla pieszych w ruchliwym miejscu w gminie oraz utwardzenia terenu pod darmowe miejsce postojowe.
Osobom w różnym wieku służyć miałyby z kolei zajęcia rehabilitacyjne, szachy na świeżym powietrzu, rekreacja konna, a już stricte z myślą o seniorach przygotowano koncepcję organizacji wycieczek krajoznawczych. Inne projekty dotyczyły przeprowadzenia kolejnej odsłony festiwalu rockowego, odbudowy nagrobka koziańskiego żołnierza oraz przyozdobienia sali gimnastycznej graffiti.
Największe uznanie zyskał projekt „Zabawa bez barier – integracyjny plac zabaw”, zaproponowany przez Justynę Kudelską i oszacowany na kwotę 50 tys. zł, a więc dokładnie tyle, ile gmina przewidziała w budżecie obywatelskim na rok 2020. – Celem zadania jest likwidacja barier, jakie spotykają w codziennym życiu dzieci z niepełnosprawnościami, zapewnienie im dostępu do atrakcji, z jakich korzystają wszystkie dzieci oraz integracja mieszkańców. Adresatami projektu są głównie dzieci, ale projekt będzie angażował też całe rodziny odwiedzające plac zabaw. Zadanie obejmuje koszty zakupu sprzętu, a więc huśtawkę, karuzelę, dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych dzieci – wyjaśniają wnioskodawcy.
Projekt ten uzyskał 550 głosów na przeszło 1,5 tys. wszystkich, jakie nadeszły w formie elektronicznej oraz papierowej. Zrealizowany zostanie w przyszłym roku.

(M)


wojt koz kalinski jacekJacek Kaliński,
wójt gminy Kozy:
– Budżet obywatelski daje możliwość wspólnego decydowania o rozwoju i zmianach zachodzących w naszej gminie. Jego idea jest taka, że to sami mieszkańcy zgłaszają projekty, które uważają za potrzebne i ważne, następnie w wyniku głosowania wygrywają te z największym poparciem społecznym.
Gratuluję pani Justynie Kudelskiej zgłoszenia zwycięskiego projektu, ale podziękowania za zaangażowanie należą się wszystkim autorom. Ilość głosów w historycznej edycji napawa nas optymizmem na przyszłość. Przeprowadzimy na tej podstawie szczegółową analizę, a wykorzystując zebrane doświadczenie zamierzamy budżet obywatelski systematycznie rozwijać.