Herbert Szeliga, zasłużony dla Janowic i całej gminy Bestwina strażak, odszedł w wieku 63 lat. – To duża strata dla naszej społeczności – mówi wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.

Herbert Szeliga urodził się w Rudzie Śląskiej, do Ochotniczej Straży Pożarnej wstąpił w 1981 r. Od tamtego czasu pełnił wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji, m.in. 20 lat był skarbnikiem OSP Janowice, a w 2006 r. został wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bestwinie i członkiem Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej. W 2011 i 2016 r. wybierany był na stanowisko prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bestwinie, a w 2016 r. został wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej. Przewodniczył Kapitule Medalu „Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego”, zasiadał również w Komisji ds. Odznaczeń ZOP ZOSP RP w Bielsku-Białej. Był wielokrotnie nagradzany najważniejszymi odznaczeniami strażackimi, a także Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Współpracownicy podkreślają, że pod jego kierownictwem nastąpił dynamiczny rozwój gminnych jednostek OSP: zakup wozów bojowych, remont Domów Strażaka, napływ nowych członków do OSP i MDP, sukcesy strażaków w ogólnopolskich zawodach i konkursach. Dużą wagę przywiązywał do wysokiego poziomu wyszkolenia strażackiego nie tylko w wymiarze podstawowym, ale także w kierunku ratownictwa medycznego i technicznego.

Angażował się również w sprawy swojej lokalnej społeczności: w organizację i zabezpieczenie gminnych imprez, w szczególności Janowickich Sianokosów, Janowickiego Rajdu Rowerowego, dożynek. Wzorowo współdziałał z władzami samorządowymi gminy i powiatu oraz z Państwową Strażą Pożarną. Zaangażował się w budowę kościoła i plebanii parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach. Zawsze profesjonalny, uśmiechnięty i życzliwy, stanowił przykład zwłaszcza dla najmłodszych adeptów pożarnictwa. W pracy zawodowej aktywnie reprezentował załogę w drukarni „Engas”, dbając o interesy pracowników, przede wszystkim zaś osób niepełnosprawnych. (SL)