Do końca marca br. Rada Gminy Jaworze podejmie ostateczne decyzje w sprawie dostosowania sieci jaworzańskich szkół do reformy oświaty. Jak zapowiada wójt Radosław Ostałkiewicz, w najbliższym czasie zamierza przeprowadzić w tej sprawie szereg konsultacji m.in. ze środowiskiem nauczycieli.
Bardzo szybko po oficjalnym wprowadzeniu reformy, wiążącej się z wygaszeniem gimnazjów i wydłużeniu do ośmiu lat nauki w szkołach podstawowych, a do czterech w liceach, władze gminy Jaworze rozpoczęły rozmowy na temat alternatywnych rozwiązań w zakresie organizacji systemu edukacji w gminie.
Na etapie konsultacji z Kuratorium Oświaty w Katowicach rozważane i analizowane są dwie koncepcje. Pierwsza z nich zakłada funkcjonowanie jednej szkoły podstawowej, która mieściłaby się w dwóch budynkach – w Jaworzu Dolnym oraz Średnim. Zdaniem wójta Radosława Ostałkiewicza właśnie taki pomysł wydaje się najbardziej rozsądny. – Zapobiegłoby to rejonizacji Jaworza na odrębne obwody szkolne. Rodzice mogliby przy takim rozwiązaniu sami decydować o tym, gdzie będą uczyć się ich dzieci, oczywiście w ramach dostępnych miejsc w poszczególnych placówkach – tłumaczy wójt gminy, który przyznaje, że możliwe jest również w innym wariancie utworzenie dwóch oddzielnych szkół, jak miało to miejsce przed 1999 rokiem.
Koncepcje zmian w systemie oświaty na terenie gminy Jaworze, uwzględniające m.in. podstawowy programowe, siatki godzin, nauczycieli, a także trendy demograficzne, powstać mają do końca stycznia br. Kolejny miesiąc poświęcony zostanie na społeczne konsultacje, będące odpowiedzią na liczne pytania w kwestii wdrażania reformy w Jaworzu. – Planujemy spotkać się najpierw z nauczycielami gimnazjum, którzy de facto są zagrożeni w trwałości swojego stosunku pracy. A zaraz potem z rodzicami dzieci z obecnych klas szóstych oraz sześciolatków, które we wrześniu pójdą do pierwszej klasy, bo to właśnie te dzieci zostaną najbardziej dotknięte wprowadzanymi zmianami. Nie wykluczamy również spotkań z rodzicami uczniów w pozostałych rocznikach – mówi wójt Ostałkiewicz.
Zaplanowane przez samorząd konsultacje podczas wspomnianych spotkań zostaną ponadto przeprowadzone z pozostałymi mieszkańcami gminy. Poza tym projekt uchwały zostanie wyłożony do publicznej wiadomości w obu szkołach i przedszkolach, a także na stronie internetowej, w tym w Biuletynie Informacji Publicznej.
Gmina zobowiązana jest do końca lutego przedłożyć kuratorowi oświaty projekt uchwały. Tam zostanie on poddany analizie prawnej oraz dotyczącej zapewnienia wszystkim dzieciom i młodzieży możliwości realizacji obowiązku szkolnego i nauki. Projekt będzie musiał zostać zaopiniowany również przez nauczycielskie związki zawodowe. Stosowną uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego systemu Rada Gminy Jaworze podejmie do 31 marca 2017 r.
– Reforma to niezwykle trudne dla nas wyzwanie, nawet jeśli jesteśmy gminą niewielką, a na naszym terenie działała tylko jedna placówka gimnazjalna. Chcemy zaproponować takie rozwiązania, które zapewnią, o ile to możliwe, bezbolesne i nieuciążliwe dla uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządu przejście w nowy system – podsumowuje wójt Radosław Ostałkiewicz.

Marcin Nikiel